Izvor: Blic, 30.Mar.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dat nalog za vraćanje para

Dat nalog za vraćanje para

Ministar finansija Mlađan Dinkić dao je juče nalog Poreskoj upravi da pokrene postupak vraćanja 2,4 milijarde dinara koje je prethodna garnitura ministarstva vratila 'Mobtelu' na ime ranije naplaćenog poreza na ekstraprofit 'Astra banke', saopšteno je juče iz Ministarstva finansija.

'Poreskoj upravi je naloženo da pokrene ponovni postupak po presudi Vrhovnog suda Srbije od 9. oktobra 2003. godine, kojim bi se u skladu sa zakonom obezbedio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << povraćaj novca u budžet Republike Srbije', stoji u saopštenju ministarstva, izdatom nakon gotovo celodnevnog sastanka ministra Dinkića i njegovog tima sa direktorom Poreske uprave Vladimirom Ilićem.

- Tako nešto je moguće, ali bi tako vraćen novac Poreska uprava držala bez osnova, odnosno morala bi istovremeno da donese rešenje o ponovnoj naplati od 'Mobtela'. To bi, s obzirom na to da veštačenje još traje, verovatno značilo ponavljanje starog rešenja, na koje bi opet usledila žalba i spor pred sudom. Nakon završetka veštačenja, Poreska uprava bi mogla da donese novo, ispravljeno, kvalitetnije rešenje i time izađe iz komplikacija - objašnjava advokat Milenko Radić iz Fonda za razvoj demokratije. On napominje da je za ponovno uzimanje novca od 'Mobtela' procedura takva da nalaže izdavanje novog rešenja.

- Bilo bi dobro da novo rešenje bude potkovano i u skladu sa propisima, kako ne bismo došli u situaciju da ponovo vraćamo novac sa kamatom. To bi bila bruka - kaže Radić.

Sava Anđelković, advokat BK grupe, kaže za 'Blic' da su izjave ministra finansija Mlađana Dinkića nedopustive i predstavljaju tešku zloupotrebu položaja, jer vrše pritisak na pravosuđe, veštake koji rade na slučaju 'Astra banke' i javno mnjenje.

- Izjavom: 'Narediću da se uzme novac', ministar finansija, koji je samo viši činovnik Vlade i mora da radi po zakonu, preuzima ingerencije suda i presuđuje - 'uzeću novac'. Hoću da podsetim ministra da odluka Vrhovnog suda, kao najvišeg organa, obavezuje sve građane ali i izvršnu vlast. A Vrhovni sud je poništio rešenje Poreske uprave, koja je, ako je želela da se ponaša domaćinski, morala da vrati novac, jer je kamata 0,1 odsto dnevno ili desetostruko viša od bilo koje kamate za komercijalne kredite. Takođe je po odluci Vrhovnog suda u toku veštačenje o tome da li je 'Astra banka' obveznik po Zakonu o porezu na ekstraprofit. Ministar ne može da uzme nikome ni jedan jedini dinar bez izvršnog i pravosnažnog rešenja, kakvog o 'Astra banci' nema. Tek kada se završi veštačenje, Poreska uprava može da donese eventualno novo rešenje - tvrdi Anđelković.

I bivši ministar finansija Božidar Đelić smatra da je vraćanje novca bilo najcelishodnije rešenje.

- Stojim iza odluke o vraćanju novca 'Mobtelu', kao i prethodna vlada, koja je usvojila izveštaj na 130 strana o tome. Sve je urađeno po zakonu, a alternativa je bila ponoviti istovetno rešenje, sa nikakvim izgledima, jer bi usledila nova žalba i novo obaranje rešenja na Vrhovnom sudu zbog proceduralnih manjkavosti. Dakle, moglo se ići dalje u agoniju. Ono što ostaje kao posao novog ministarstva i Poreske uprave je da se sačeka veštačenje o poreskoj osnovici za 'Astra banku', koje je u toku, i da se nakon toga izda novo rešenje u skladu sa zakonom, koje bi se moglo realizovati. Pretpostavljam da je Dinkić na to mislio kada je govorio o povraćaju novca - objašnjava Đelić. Katarina Preradović Karić: Ne postoji legalan put za vraćanje para

- Dinkić je poznati manipulator čiji je cilj da zataška najveću likvidaciju banaka u istoriji Srbije. Na tim finansijskim temeljima formirao je Nacionalnu štedionicu obmanjujući premijera Đinđića i Vladu Srbije da ona pripada državi. Posle samo godinu i po dana saznajemo, kako mediji pišu, da je štedionica postala vlasništvo njegovih kumova.

Dinkić nije ništa manje opasan od ljudi zbog kojih sam morao da pobegnem iz zemlje jer ako se zna da su u našu banku upali sa 'kalašnjikovima' po nalogu Dinkića, onda svakako mi predstoji velika opreznost. Radi se o vrlo opasnom čoveku u vrhu srpske vlasti - kaže Bogoljub Karić za 'Blic', komentarišući izjavu Mlađana Dinkića, ministra finansija, da je dao nalog Poreskoj policiji da krene u postupak vraćanja 34 miliona evra koje je prethodna vlada vratila BK kompaniji na ime ranije naplaćenog poreza na ekstraprofit 'Astra banke'. Hoćete li da vratite 34 miliona evra?

- 'Mobtel' nikada nije bio poreski obveznik i Vrhovni sud doneo je rešenje o vraćanju para 'Mobtelu' i pare su vraćene u skladu sa zakonom. Ne postoji legalni put za vraćanje para. Danas kada je potreban mir, stabilnost, Dinkić se bavi pokušajem likvidacije porodice Karić i njenog porodičnog biznisa u Srbiji. Nije Dinkić naplatio ekstraporez nijednoj banci koja je koristila sredstva iz fondova penzionih, obrazovanih, vojnih... niti onima koji su piramidalnom štednjom pljačkali narod, koji su milijarde stekli prodajom droge, nafte, oružja i finansirali paravojne formacije, nego je Dinkić poslao policiju i likvidirao 'Astra banku' koja se nikada nije bavila nijednim od tih poslova.

Država sutra može da ima najmanje 500 miliona evra ukoliko joj je to važnije nego da neki ljudi u Vladi, kao što je Dinkić, vode lični rat. Mislite od prodaje 'Mobtela'? O čemu ste se dogovorili sa Velimirom Ilićem, ministrom za kapitalne investicije?

- Nije bilo dogovora! Prvi put posle tri godine prisilnog pokušaja utvrđivanja procenata u 'Mobtelu' od strane određenih centara moći u Vladi Srbije, ja sam dobio pismo od Ministarstva za kapitalne investicije koje je potpisao ministar Velimir Ilić. To je prvi poziv koji je upućen BK grupi da prisustvuje sastanku u Vladi Srbije, a na kojem je bila naša partnerska kompanija PTT, kao i članovi komisije koju je osnovalo Ministarstvo za kapitalne investicije.

Ako nema dogovora, ostaje arbitraža u Cirihu, i to je kraj. Ali ministar Ilić je potvrdio da ste ponudili državi šest odsto?

- Kakvih šest odsto?! Šest odsto sam se ja odrekao prošle godine pod strahovitim pritiskom zbog kojih sam morao da pobegnem iz zemlje da spasavam svoju glavu! To je njihov interes, oni mogu da predlažu šta hoće. Ne radi se o dogovoru, rekao sam! Samo sam voljan da omogućim državi da se povuče tužba u Cirihu, da država proda svoj deo i mi da prodamo svoj deo i da država dobije najmanje 500 miliona evra.

Ako je državi važnije da vodi spor, onda je to njena stvar. Ali ja sam spokojan, makar verujem da u ovoj vladi nema ljudi koji hoće da ubijaju i kidnapuju. Od koga ste bili ucenjeni zarad 'Mobtela'?

- Od Kraljevića Marka. Od koga?! Možda vi znate od koga?! T. N. Đ.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.