Da li je ovo cena bankarskog greha?

Izvor: B92, 21.Avg.2014, 10:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je ovo cena bankarskog greha?

Benk of Amerika postigla je pogodbu i platiće 17 milijardi, čime će se razrešiti istraga o njenoj ulozi u prodaji sumnjivih hartija od vrednosti pre krize 2008.

Jedan od zvaničnika, koji je tražio da ne bude imenovan, rekao je da će ta banka platiti 10 milijardi dolara u gotovini i obezbediti olakšice za klijente u vrednosti od sedam milijardi dolara.

Ovaj dogovor je najveća pogodba u vezi s ekonomskim krahom u kojem su milioni Amerikanaca izgubili svoje domove. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Pre ovog, postignuti su sporazumi sa Sitigrupom od sedam milijardi i sa Džej Pi Morgan Čejsom od 13 milijardi.

Benk of Amerika i njene dve kompanije su tužene za prevaru investitora nudeći hartije od vrednosti obezbeđene hipotekama ali bez navođena ključnih rizika i s lošim predstavljanjem činjenice o tim hipotekama.

Kao i u slučaju Benk of Amerika i ti sporazumi su bili mešavina gotovine i povlastica u raznim oblicima pomoći klijentima.

Tužbe su pokrenule američka komisija za hartije od vrednosti i ministarstvo pravde.

Benk of Amerika prema dogovoru treba da prizna da je loše predstavljala kvalitet hartija od vrednosti obezbeđenih hipotekama na imovinu, koje je ona izdavala i koje su izdavale Kantrivajd fajnenšal i Meril Linč.

Te dve kompanije Benk of Amerika je kupila kada su bile na ivici propasti 2008. i one su odgovorne za pozamašni deo spornih zajmova.

Prema pogodbi finansijska pomoć će biti ponuđena nekim od vlasnika kuća čije su hipoteke te banke pretvorile u hartije od vrednosti i onda ih prodavale investitorima.

Te hartije od vrednosti su obuhvatale hipotekarne kredite davane ljudima koji nisu mogli da ih vrate, ali su predstavljane kao sigurne investicije, sve dok se nije urušilo tržište nekretnina pa su investitori izgubili milijarde dolara.

Loš kvalitet kredita doveo je do velikih gubitaka investitora i nenaplativih dugovanja čime je počela recesija krajem 2007. Novac koji banke treba da daju prema pogodbama nije ni blizu sume koja bi nadoknadila gubitke nastale 2008.

Benk of Amerika je tvrdila da ne treba da bude kriva za loše hipotekarne kredite koje su davali Kantrivajd i Meril Linč. Te tri firme su zajedno izdale 965 milijardi dolara u hartijama od vrednosti obezbeđenih kreditima od 2004. do 2008.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.