Cvetković: Srbija i Srpska partneri

Izvor: B92, 18.Mar.2011, 20:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cvetković: Srbija i Srpska partneri

Banjaluka -- Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da je Srbija posvećena realizaciji Sporazuma o specijalnim i paralelnim odnosima sa Republikom Srpskom (RS).

"Zajednička sednica dve vlade je neka vrsta prikaza odličnih političkih odnosa, ali i želje Srbije da ima dobru regionalnu saradnju", kazao je Cvetković.

On je nakon zajedničke sednice vlada Srbije i RS naveo da odnosi Srbije i RS nikada nisu bili bolji i da je potpisano nekoliko sporazuma i protokola čija je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << realizacija velika obaveza za dve vlade.

Premijer RS Aleksandar DŽombić je rekao da prva zajednička sednica vlada RS i Srbije ima "istorijski značaj", ističući da međusobna saradnja nikada nije bila na višem nivou.

Čubrilović i Mrkonjić o izgradnji infrastrukturnih objekata

Ministar saobraćaja i veza u Vladi RS Nedeljko Čubrilović razgovarao je sa ministrom infrastrukture i energetike u vladi Srbije Milutinom Mrkonjićem o aktuelnim projektima u oblasti izgradnje i rekonstrukcije infrastrukture u drumskom, železničkom, vodnom i vazdušnom saobraćaju.

"Već sada imamo rezultate i odličnu saradnju između RS i Srbije, koju ćemo nastaviti i u narednom periodu", kazao je DŽombić.

Vlade RS i Srbije potpisale su ugovor o kreditiranju nabavke 200 teretnih vagona za Železnice RS iz Srbije, čija je vrednost 14,5 miliona evra. Vlada Srbije dala je kredit na period od 18 godina, sa grejs periodom od tri godine i kamatnom stopom od jedan odsto.

Realizacija izrade vagona trebalo bi da počne već sledeće sedmice, a biće poverena konzorcijumu srpskih preduzeća koja se bave proizvodnjom vagona, na čelu za Fabrikom vagona iz Kraljeva.

Razgovarano je i o mogućnosti izgradnje jednog kraka gasovoda prema RS ukoliko dođe do izgradnje gasovoda Južni tok.

Potpredsednik Vlade RS Anton Kasipović rekao je da se nada da će RS uspeti da od Srbije pozajmi određenu količinu pšenice i pored činjenice o uredbi Vlade Srbije kojom se zabranjuje izvoz žita.

Kompanije iz RS zainteresovane za saradnju sa Fijatom

Proizvođači autodelova iz Republike Srpske zainteresovane su za saradnju sa fabrikom Fijat automobili Srbija u Kragujevcu, kaže ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević.

Kovačević je o privrednoj saradnji RS i Srbije razgovarao sa ministrom ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojšom Ćirićem. "Republika Srpska je posebno zainteresovana za učeće naših proizvođača autokomponenti u proceu proizvodnje automobila u fabrici Fijata", rekao je Kovačević.

Zajednička ocena Ćirića i Kovačevića je da treba nastaviti one projekte koji su ranije davali rezultate, poput subvencija iz budžeta Srbije za potrošačke kredite za kupovinu nameštaja proizvodenog u RS.

Ćirić je rekao da je Fijat vrlo zahtevan u ispunjavanju tehničkih standarda, kao i finansijskog položaja svojih kooperanata, i da stoga sa tom kompanijom sada sarađuje samo mali broj preduzeća iz Srbije.

Prema rečima Ćirića, sva ministarstva Vlade Srbije zainteresovana su da kroz saradnju i zajednički interes prema italijanskom partneru otvore mogućnost saradnje za veći broj preduzeća iz Srbije i RS, navedeno je u saopštenju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.