
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Feb.2012, 20:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ćirić za RTV: Postoji opasnost od smanjenja privrednog rasta
BEOGRAD -
Ministar ekonomije Nebojša Ćirić je za Radio-televiziju Vojvodine izjavio da se sa MMF-om razgovaralo o i tome da li postoji potreba da se izvrši korekcija privrednog rasta sa 1,5 na 0,5, uzimajući u obzir, prvenstveno, problem u evrozoni, gde su naši glavni trgovinski partneri.
"I dalje ostajemo pri tome da ćemo imati privredni rast ove godine, i to je jako važno, a videćemo koliki će on biti. Projekcije MMF-a obično su vrlo konzervativne. Nekoliko puta, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << 2009. i 2010. godine, neke naše prognoze u nekim slučajevima bile su egzaktnije od njihovih, ali to nije ni važno. Važno je da imamo privredni rast, rast izvoza, industrijske proizvodnje, i u ovoj kao i u prošloj godini", rekao je Ćirić gostujući u emisiji "1 na 1" Radio-televizije Vojvodine
Šta će za nekoliko dana biti vest sa pregovora sa MMF i Vlade Srbije o reviziji aranžmana iz predostrožnosti? Da li će biti to da je aranžman uspešno produžen, informacija da će nam privredni rast biti nula, a ne jedan ipo, da li će vlada odustati da bude žirant preduzećima koje se bore sa likvidnošću?
Prema nezvaničnim informacijama, Zuzana Murgasova mnogo je tvrđi pregovarač, nego što je bio slučaj sa njenim prethodnikom. Misija MMF je tražila da se vlada i njen budžet vrate u okvire koji su prethodno dogovoreni.
S obzirom na činjenicu da će rasti biti najverovatnije smanjen, odnosno da će privreda stagnirati, od vlade će biti traženo da dodatno stegne kaiš. Koliko je to moguće uoči izbora, da li je održavanje i garancija za likvidnost preduzeća pitanje ekonomije ili politike, koliko je smislen optimizam u ovim okolnostima da će biti pronađen partner železari u Smederevu, neka su od pitanja za gosta emisije, ministra ekonomije Nebojšu Ćirića.
Govoreći o vanrednoj situaciji zbog snega i hladnoće, kada je odlučeno da industrija ne radi punim kapacitetom, ministar ekonomije je rekao da je u ovom momentu dosta teško da se izađe sa egzaktnom cifrom koliko bi to gubitak bio zbog ovakvog režima rada.
Nekoliko fabrika u nišavskom, pirotskom i timočkom okrugu je prekinulo rad. Tu su i Alfa plam iz Vranja, Valjaonica aluminijuma Sevojno. Železara u Smederevu je privremeno obustavila proizvodnju, jer repromaterijal, ni rekom, ni putevima, nije moguće dopremiti, a 46 šlepera za valjaonicu u Sevojnu čekaju u Crnoj Gori", rekao je Ćirić.
Osvrćući se na ocenu šefa štaba za vanredne situacije Predraga Marića da će nas vanredna situacija koštati oko 85 miliona, Ćirić je istakao da ta cifra predstavlja trošak same vanredne situacije, u šta spada npr. mazut, a da na to treba dodati i trošak izgubljene proizvodnje.
"Mi ćemo imati tu cifru, kada budemo imali informaciju ko je od velikih sistema, ali i malih i srednjih preduzeća obustavio proizvodnju. Radi se o izgubljenoj proizvodnji, izvozu, o izgubljenom poslovnom profitu. Ovaj gubitak će biti kratkoročan , jer ne bi trebalo da imamo dugoročne posledice zbog toga što jedan broj preduzeća u Srbiji 7-10 dana neće raditi", precizirao je Ćirić.
Komentarišući današnje razgovore Ministarstva ekonomije sa MMF-om i dilemu šta će za nekoliko dana biti vest: da je produžen aranžman iz predostrožnosti, smanjenje privrednog rasta na nula ili da vlada odustaje od nekih garancija posrnulim firmama, ministar je izrazio očekivanje da će glavne vesti biti da smo dobili pozitivnu ocenu, što će biti pokazatelj da vlada vodi odgovornu fiskalnu i makroekonomsku politiku i da štedi.
"Postoji opasnost da smanjimo projekciju privrednog rasta sa 1,5 na 0,5, ali to je situacija u svim zemljama EU. Morate uzeti u obzir da kada imate problem u zemljama EU, to ne može da se ne odrazi i na našu privredu, jer su naši glavi trgovinski partneri iz tih zemalja", objasnio je Ćirić.
Odgovarajući na kritike da poslednjih dana slušamo samo o optimizmu Vlade Srbije po pitanju aranžmana sa MMF-om, nalaženju partnera železari, a da neki ekonomisti predlažu da se poveća PDV, da se zamrznu plate i penzije, da se sprovedu reforme, Ćirić je istakao da vlada neće povećavati PDV u uslovima krize i da taj stav nije od juče, već od pre nekoliko godina.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...