Izvor: B92, 19.Maj.2011, 10:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Češka: Javne nabavke, tajne gazde
Prag -- Preko 750 miliona evra u poslednje tri godine zaradilo je na javnim nabavkama 16 čeških anonimnih preduzeća kojima se ne zna vlasnik a neke nemaju ni zaposlene.
Analizu javnih nabavki u Češkoj obavilo je pomoću specijalnog kompjuterskog programa troje čeških studenata u saradnji sa češkim privrednim dnevnikom Hospodaržske novini.
Najviše su od države, često u regionima, zaradila preduzeća koja uporno odbijaju, čak i kada se pojave sumnje u ispravnost >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tendera, da objave ko su zaista njihovi vlasnici, jer ih na to u Češkoj ne tera nikakav zakon.
Neki od najuspešnijih na državnim tenderima, kao recimo građevinski EDS Holding, poslove od države su dobijali tek kada se u vladi pojavio konkretan ministar.
U slučaju EDS Holdinga Hospodaržske novini navode da je, prema analizi, pobeđivao na tenderima otkako se u prethodnoj vladi čeških konzervativaca pojavio kao ministar saobraćaja, sada već bivši, Aleš Ržebiček.
EDS Holding, koji je počeo sa svega pet zaposlenih, ođednom je sa dolaskom Ržebičeka počeo da dobija velike poslove od Direkcije puteva. Između ostalog je učestvovao u izgradnji skupog, a po ocenama nekih stručnjaka nepotrebnog mosta u Kolinu kraj Praga.
Taj most je jedan od projekata za koje je Evropska unija zapretila Češkoj da ih neće sufinansirati, iako su sredstva već odobrena, zbog netransparentnih tendera i nadzidanih cena.
Češko Ministarstvo saobraćaja je ovih dana privremeno povuklo zahteve za sufinansiranje iz evropskih fondova dok ne proveri ispravnost tendera i optužbi da su cene nazidane.














