Izvor: B92, 20.Jul.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cena pšenice biće povoljna

Novi Sad -- U Ministarstvu poljoprivrede procenjuju da kašnjenje žetve i obilne kiše koje su donedavno padale ne bi trebalo da brinu zemljoradnike

Istovremeno, u Ministarstvu kažu da trenutno, izuzev kroz dosadašnje odluke i dogovore koji su postignuti, nisu u mogućnosti da dodatno pomognu zemljoradnicima.

Trenutno nije moguće proceniti da li i kolika će biti šteta na pšenici zbog kiša, kažu u Ministarstvu poljoprivrede. Druge zemlje u okruženju su imale >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << problema sa vremenskim uslovima, pa se zbog toga ne očekuje da će biti problema prilikom prodaje naše pšenice, kaže pomoćnik u Ministarstvu Danilo Golubović:

"Nema razloga, ako se ne pokvare vremenske prilike, da se brine oko trgovine i prometa pšenice na domaćem tržištu, čak ni oko zadovoljavajuće cene. Mislim da će ona biti apsolutno zadovoljavajuća".

Ova informacija svakako ide zemljoradnicima na ruku, pošto Ministarstvo nije u mogućnosti da osim kroz već poznate uredbe i dogovore dodatno pomogne zemljoradnicima. Glavni razlog ovakve situacije jeste nedostatak dodatnog novca, koji bi mogao da bude usmeren u poljoprivredu kaže ministarka Ivana Dulić-Marković: "Pošto nemamo novca, nemamo ni adut u rukavu. I da imamo deset milijardi možda bi bilo malo više zadovoljnih, ali ni to ne bi bila dobra mera koja bi rešila probleme poljoprivrednika". Ona je ocenila da je inicijativa poljoprivrednika da se pred najavljenu setvu utvrdi otkupna cena nerealna. Ona je kazala da sve dok u budžetu ne bude dovoljno novca za to, Ministarstvo neće određivati zaštitnu cenu pšenice.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.