Cena je niska, ali to nije ništa novo

Izvor: B92, 14.Jul.2016, 14:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Cena je niska, ali to nije ništa novo"

Beograd -- Država ne može da utiče na otkupnu cenu pšenice koja se slobodno formira na tržištu, ali može da pomogne poljoprivrednicima pojačanim inspekcijskim kontrolama.

To je izjavila ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine u tehničkoj vladi Snežana Bogosavljević Bošković posle sastanka sa poljoprivrednicima u Beogradu.

Rekla je da će poljoprivrednim proizvođačima biti omogućeno da za skladištenje pšenice zakupe javna skladišta, kako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bi sačekali da im bude prihvatljiva otkupna cena.

Prema njenim rečima, na sastanku je ocenjeno da je sadašnja otkupna cena pšenice nepovoljna za proizvođače, ali da to nije nikakva novina u odnosu na prethodne godine jer je cena uvek najniža u vreme otkupa.

"Ova godina je karakteristična po velikim i rekordnim prinosima, kako u Srbiji tako i u okruženju", rekla je ministarka.

Najavila je da će narednih mesec dana biti objavljen pravilnik o kvalitetu pšenice, brašna i konditorskih proizvoda koji bi, kako je ocenila, trebalo da doprinese boljim cenama na tržištu za one koji proizvode kvalitetniju pšenicu.

Sastanku je prisustvovao i ministar trgovine Rasim Ljajić koji je rekao da se nada da će u narednim danima cena pšenice rasti i da će poljoprivrednici biti zadovoljni.

"Jedna od primedbi poljoprivrednika bila da je su zakinuti pri plaćanju PDV-a", rekao je Ljajić i najavio pojačane ne samo inspekcijske već i poreske i finansijske kontrole jer je cilj da tržišna utakmica bude fer i regularna.

Istakao je da svi treba da budu zadovoljni ovogodišnjim rodom pšenice jer će za izvoz preostati 1,5 miliona tona.

Sa ministrima su razgovarali predstavnici udruženja poljoprivrednika, otkupljivača i Direkcije za robne rezerve.

Direktor udruženja Žita Srbije Vukosav Saković rekao je da se cena pšenice stalno menja i naveo da je pre mesec dana iznosila 16 dinara, a sada je oko 14 do 14,3 dinara po kilogramu.

"To je nedovoljno za proizvođače i sa tim smo svi saglasni”, rekao je Saković i dodao da Srbija nije tako veliki proizvođač pšenice u svetu da bi mogla diktira cene, već da samo može da se uklapa u postojeće.

"Naš zadatak je da iz postojećih cena izvučemo maksimum koji je dovoljan proizvođačima, kao što je bilo prošle godine. Nekada to nije dovoljno, kao na primer ove godine, pa se većina proizvodjača odlučila da sačeka bolju cenu", rekao je on.

Sekretar Asocijacije poljoprivrednika "Banatski paori" Nenad Manić izjavio je da su poljoprivrednici zadovoljni sastankom i obećanjem resornih ministarstava da će se država potruditi da ne bude zloupotreba prilikom otkupa pšenice.

"Obećali su da će nam pomoći da dođemo do skladišnih kapaciteta, kako bi mogli da prodajemo pšenicu kada cena bude najpovoljnija", rekao je on.

Prema njegovim rečima, to udruženje je jedan od inicijatora da se cena pšenice određuje po kvalitetu, a ne da svako prodaje po istoj ceni bez obzira na kvalitet.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.