Izvor: B92, 04.Feb.2010, 10:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bugarska ratifikovala Nabuko
Sofija -- Bugarski parlament je ratifikovao sporazum o izgradnju gasovoda Nabuko, koji su zemlje učesnice potpisale prošle godine.
Tako je Bugarska postala druga zemlja koja je ratifikovala sporazum, posle Mađarske. Pored Bugarske i Mađarske, sporazum o izgradnji gasovoda su u julu prošle godine potpisale i Rumunija, Turska i Austrija.
Sporazum za dopremanje zemnog gasa iz zemalja Bliskog istoka i prikaspijske regije u Evropu, kako bi se smanjila zavisnost >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << EU od ruskog gasa, orijentaciono je vredan 7,9 milijardi evra.
Akcionari projekta su nemačka kompanija RWE, austrijska OMV, mađarski MOL, rumunski Transgas, bugarski Bulgargas i turska kompanija Botas.
Prve isporuke preko gasovoda Nabuko, projektovanih kapaciteta od 31 milijarde kubnih metara godišnje, planirane su za 2015. godinu. Ipak, eksperti smatraju da bi početak realizacije projekta mogao da bude odložen zbog viška ponude prirodnog gasa, slabe tražnje i teškoća sa finansiranjem.























