Budžet Hrvatske se dobro puni

Izvor: B92, 20.Jul.2012, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Budžet Hrvatske se dobro puni

Zagreb -- Vlada Hrvatske odustaje od planiranog povećanja akciza na benzin jer se državna kasa odlično puni

Ministar finansija Slavko Linić najavio odlaganje povećanja akciza na benzin sve dok cena evrosupera ne bude spustena ispod 10 kuna (1,35 evra) po litru.

Ministar Linić je na konferenciji za medije najavio da će vlada još jednom odustati od povećanja akciza na benzin od 15 lipa (0,02 evra) po litru, koje se očekivalo 24. jula.

Sve dok cena benzina >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i dalje raste, vlada je odlučila da odloži primenu većih akciza. Linić je takođe kazao da će u slučaju smanjenja kreditnog rejtinga Hrvatske, kao otvorena opcija za iduću godinu ostati aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF). Pad rejtinga mogao bi biti posledica pada ukupnog domaćeg proizvoda (BDP), rekao je ministar.

Ministar finansija je dalje izneo da su investicije u prvom delu godine smanjene za 10 posto iako je koaliociona vlada socijaldemokratskog premijera Zorana Milanovića imala u planu povećanje od sedam odsto. Najviše su podbacila javna poduzeća gde je godišnji plan investicija ostvaren tek između 15 do 22 posto.

Ističući da se budžet dobro puni, iako uz povećanje od dva odsto u delu za plate, Linić je pohvalio sindikate javnih i državnih slžbi zbog njihovog odricanja od dela materijalnih prava. Sa druge strane je ministar prozvao poslodavce koji prete obustavljanjem investicija jer smatra da nemaju nikakve osnove zato što im je vlada pogodovala nizom rešenja i ustupaka.

Linić je naveo da su smanjena izdvajanja za zdravstveno osiguranje zaposlenih, parafiskalni nameti, a produžen rok plaćanja duga.

"Glavni teret izneli su gradjani zbog povećanja PDV i cena", poručio je ministar finansija.

Linić je dalje naglasio kako je ministarstvo kome je na čelu na domaćem tržištu kapitala izdalo dve partije obveznice u ukupnom iznosu od oko pet milijardi kuna (669 miliona evra) - četverogodišnje kunske obveznice u iznosu dve milijarde kuna i desetogodišnje obveznice uz valutnu klauzulu u iznosu od 400 miliona evra.

Kamatna stopa na četverogodišnje kunske obveznice je 5,75 odsto godišnje, a na desetogodišnje obveznice uz valutnu klauzulu 6,50 odsto. Time smo dobrim delom završili finansijske transakcije za ovu godinu, pokrili financijske obaveze i projekciju deficita u državnom budžetu, mišljenja je Linić.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Budžet Hrvatske dobro se puni

Izvor: Capital.ba, 20.Jul.2012

ZAGREB, Vlada Hrvatske odustaje od planiranog povećanja akciza na benzin jer se državna kasa Hrvatske odlično puni.   Ministar finansija Slavko Linić najavio je odlaganje povećanja akciza na benzin sve ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.