Brnabić: I pitanje litijuma je deo energetske i nacionalne bezbednosti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jul.2024, 14:35

Brnabić: I pitanje litijuma je deo energetske i nacionalne bezbednosti

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je energetska bezbednost jedne zemlje istovremeno i nacionalna bezbednost i da se, na primer, Finska, odlučila za iskopavanje litijuma jer ta zemlja ne želi da generacije Finaca budu zavisne od uvoza baterija, električnih vozila i sistema za skladištenje električne energije.

"I to je njihova nacionalna bezbednost. Mi ovde razgovaramo o nacionalnoj bezbednosti, kada razgovaramo o litijumu. I to jedna Finska radi. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Hajde mi svi zajedno da vidimo kako mi to da uvedemo u skladu sa tim standardima koja ima Finska ili koje ima Nemačka, ili koje ima Norveška, koja vadi naftu iz mora", rekla je Brnabićeva na konferenciji za medije u Narodnoj skupštini.

Na pitanje novinara da odgovori kako to država govori o visokim standardima pri iskopavanju litijuma, kada na 40 stepeni porodilišta nemaju klimu i kada u delovima zemlje nema pijaće vode, Brnabićeva je odgovorila da je to nekorektno pitanje, jer je odgovor na to nemoguć i svodi se na "šta bi bilo kada bi bilo".

"Ovo jesu ekstremne temperature. I sa problemima sa kojima se suočavamo, suočava se veći deo Evrope, u kojima su ekstremne temperature. Rekla bih čak Srbija nešto stabilnije, nego mnoge druge zemlje. Kada ste videli da je svuda u regionu ispeo čitav elektroenergetski sistem, kod nas nije", rekla je Brnabićeva.

Govoreći o litijumu, ona je pozvala sve da zajedno vrše kontrolu sa državom i istakla da ako brojni profesori napišu studiju da može ekspolatacija bezbedno da se radi, ona je upitala "zašto bi ona sumnjala da ne može".

Navela je da u Finskoj trenutno radi projekat otvorenog rudnika litijuma, dok će u Srbiji rudnik biti zatvorenog tipa, što će omogućiti nastavak poljoprivredne proizvodnje u tom kraju.

Na pitanje zašto od juče komunicira sa građanima preko medija iz hola Narodne skupštine, a ne iz skupštinske sale, Brnabićeva je odgovorila da je ona u svome kabiinetu svaki dan i da svako ko želi da razgovara sa njom, može to i da uradi.

"Ali što se tiče Stranke slobode i pravde, gospodina (Dragana) Đilasa, oni ne žele da razgovaraju sa mnom. Nije ni prošlo, 24 ili 48 sati, da su pozvali sve ostale opozicione poslaničke grupe u Skupštini da ne razgovaraju sa mnom, ni na kolegijumima. Da ne rade sa mnom na izmeni izbornih uslova. Pa kako misle da razgovaraju? Oni se ne pojavljuju na radnim grupama za izmenu izbornih uslova i za implementaciju ODIHR preporuka, a ne na radnim grupama ili govoru o litijumu. Ja sam ih pozvala na kolegijum da razgovaramo o litiju. Oni se nisu odazvali. Neki drugi jesu i hvala im za to. Jer su pokazali odgovornost", zaključila je Brnabić.

Litijum do 2030. može da donese 10 milijardi evra dodatnih investicija

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić rekla je danas da bi iskopavanje litijuma Srbiji do 2030. godine moglo da donese oko 10 milijardi evra dodatnih investicija, a da Bruto domaći proizvod može da poraste do 20 odsto, ukoliko bi bili dovoljno pametni da čitav lanac vrednosti ostane u Srbiju.

Odgovarajući na tvrdnje lidera S SP Dragana Đilasa da BDP neće porasti 16 odsto od litijuma, ona je rekla da BDP može da poraste i do 20 odsto, kao i da stvori dodatnih 20.000 radnih mesta.

Na konferenciji za medije Brnabić je dodala da imamo odličan start, pre svega zahvaljujući srpskoj kompaniji "Eleven es", koja proizvodi LFP litijumske baterije, najnovu generaciju.

"Imamo naš litijum, imamo srpsku kompaniju koja proizvodi litijumske baterije, imamo Stelantis koja proizvodi električno vozilo. Sami će dolaziti proizvođači katoda, dolaziće drugi proizvođači automobila, zato što će im ovde biti najkonkurentnije da proizvode. Šteta što ne možemo oko te stvari da se ujedinimo i da kažemo ljudi, građani Republike Srbije, evo jedna stvar koju je neko pokrenuo, mi ne sporimo da su oni pokrenuli. Mi sporimo da oni kažu sada da nikakve veze nemaju sa tim", rekla je ona.

Brnabić je još jednom pozvala sve da zajedno razgovaraju i o životnoj sredini i svemu što je za dobrobit građana.

"Dajte da vidimo kako da uspostavimo dodatne kontrole i mehanizme. Kako da uspostavimo dodatne mehanizme, da svi zajedno povučemo, da privučemo što više investitora u Srbiju. Umesto ovde što svaki dan raspravljamo da li je crno-crno, a nije belo ili je belo crno. Jer to je ono što radimo", rekla je ona.

Brnabić je dodala da je i kupovna moć građana od 2012. godine do 2024. godine skočila za 30 odsto, a da sada sluša "predavanja" od ljudi za vreme čije vlasti je prosečna plata bila 330 evra, nezaposlenost 26 odsto, nezaposlenost mladih preko 51 odsto.

"Sada je nezaposlenost devet odsto, a prosečna plata 825 evra", naglasila je ona.

Brnabić se osvrnula i na "moralno sakaćenje" o kojem je govorio Dragan Đilas i dodala da je rijaliti program u Srbiju doveo upravo on.

Govoreći o nacionalnim frekvencijama i njihovoj dodeli, Brnabić je rekla da su i za vreme demokratske vlasti iste televizije imale nacionalnu pokrivenost i da im tada to nije smetalo.

Niti hvalim niti kritikujem bivšu vlast, samo govorim o političkom licemerju

Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić je izjavila da niti hvali niti kritikuje bivšu vlast u vezi sa projektom iskopavanja litijuma, već da samo ukazuje na njihovo političko licemerje, jer su sada, kako je rekla, protiv tog projekta, a podržavali su ga kada su bili na vlasti.

Brnabić je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije navela da ako može da se kaže da je bivša vlast radila dobro i nešto u kontinuitetu to je projekat o iskopavanju litijuma.

"Ako postoji bilo koji projekat, kontinuitet, onda je to ovaj projekat. To je od 2001. godine, jer ste tada doveli Rio Tinto u Srbiju. Zato što ste mislili da je jedna, kao što ste i stavili u strategiju 2012. jedna od vodećih svetskih rudarskih kompanija", rekla je Brnabić.

Ona je navela da joj nije problem, ako treba da pohvali nekog iz bivše vlasti za projekat litijuma, ali da joj nije jasno zašto negiraju jedinu dobru stvar koju su uradili dok su bili na vlasti.

"Zbog čega ne izađete i kažete 'da, mi smo doveli Rio Tinto, da mi smo dali istražna prava, da mi smo proširili opseg istraživanja, tako je. Da, mi smo promenili zakon o rudarstvu 2006, mi smo promenili zakon ponovo 2011, usvojili smo strategiju o državnom korišćenja prirodnih resursa i dobara koja definiše da su litijum i borat jedni od najvažnijih sirovina koje postoje u Republici Srbi, da su litijum i borat budućnost Srbije. Zašto sada ne kažete to? Zašto se pravite da to nije tačno, nego ste vi danas protiv litijuma? Ali ste zato 12 godina bili za litijum", rekla je ona.

Brnabić je citirala Nacionalnu strategiju o državnom korišćenju prirodnih resursa i dobara usvojenu 2012. godine od strane Vlade Demokratske stranke u kojoj, kako navodi, piše da se procenjuje da će do 2020. godine učešće u proizvodnji litijuma iz Srbije, činiti više od 10 odsto svetske proizvodnje i više od 90% proizvodnje u Evropi.

"A kako je tada postojao način da se u skladu sa najboljim standardima zaštite životne sredine uradi ovaj projekat? Pošto ste to vi stavili u vašu strategiju. A sada ne postoji? Pa ako išta sada postoji sto puta više to je da može da se uradi ovaj projekat i da se izvede na ekološki održiv način", rekla je Brnabić.

Ona je navela da u dokumentu piše i da je u u celu investiciju od istraživanja pa nadalje ušla jedna od vodećih rudarskih kompanija i upitala predstavnike bivše vlasti šta tačno znači nadalje, ako nisu promenili zakon 2006. godine i 2011. da uvedu kontinuitet da samo oni koji imaju istražna prava imaju i eksploataciona.

Odgovarajući na pitanje lideru SSP Draganu Đilasu, koji je tokom današnjem konferencije upitao zašto, ako je bivša vlast izdala dozvolu Rio Tintu za kopanje litijuma to treba da se uradi ponovo, Brnabić je navela da su oni uradili sve što je toj kompaniji bilo potrebno.

"Kada se promenila vlast ko god drugi da je došao, nije imao ništa drugo da radi, osim da kada ovi traže dozvolu za eksploataciju, da im izda dozvolu za eksploataciju, da pokuša da promeni dodatno zakonodavstvo tako da se taj litijum i te sirovine ne izvoze, nego da čitav lanac vrednosti bude u Srbiji, što smo mi uradili. Da dovede kompanije koje će doprineti bogatstvu Srbije, još da kaže - čekajte gospodo, sve mora da se uradi u skladu sa najboljim pravilima, najvišim pravilima i standardima za zaštitu životne sredine, što smo sve mi uradil", rekla je ona.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Brnabić: Litijum do 2030. može da donese 10 milijardi evra dodatnih investicija

Izvor: VojvodinaUzivo.rs, 17.Jul.2024

BEOGRAD – Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić rekla je danas da bi iskopavanje litijuma Srbiji do 2030. godine moglo da donese oko 10 milijardi evra dodatnih investicija, a da Bruto domaći proizvod može da poraste do 20 odsto, ukoliko bi bili dovoljno pametni da čitav lanac vrednosti ostane...

Nastavak na VojvodinaUzivo.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.