Brnabić: Bez kompromisa u borbi sa sivom ekonomijom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Maj.2019, 11:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brnabić: Bez kompromisa u borbi sa sivom ekonomijom

Na četrvtoj godišnjoj konferenciji "Izlaz iz sive ekonomije", koju organizuju Vlada Srbije i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED), uz finansijsku podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), predstavljen je novi nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije. Planirano je da se u naredne dve godine smanji obim poslovanja u sivoj zoni za 200 miliona Evra, prijavi 11.000 radnika i registruje devet hiljada firmi koje posluju u sivoj zoni u legalne tokove. Program >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << sadrži 36 mera i 153 aktivnosti.

"Apsolutno neće biti kompromisa u borbi, jer je to jedini način da obezbedimo fer uslove privredi koja posluje u skladu sa zakonima i plaća poreze. Mi možemo da obezbedimo bolji kvalitet života za sve građane Srbije", naglasila je Brnabić na konferenciji na kojoj je predstavljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije.

Mere programa raspoređene su u pet ciljeva: efikasan i transparentan inspekcijski nadzor, jačanje svesti o važnosti suzbijanja sive ekonomije, efikasniji rad poreske administracije, obezbeđivanje povoljnog poslovnog ambijenta, kroz optimizaciju poreskih stopa, kao i efikasna i transparentna fiskalizacija i stimulisanje bezgotvinskog plaćanja.

Do sada su najbolji rezultati postignuti usvajanjem novog Zakona o inspekcijskom nadzoru, uvođenjem transparentnog sistema E – inspektor i elektronskog prijavljivanja sezonskih radnika.

"U ovom trenutku, iako nisu počeli sezonski radovi u poljoprivredi, mi imamo mnogo bolje rezultate u smislu broja prijavljenih radnika, broja poslodavaca koji prijavljuju te radnike i uplata u budžet na osnovu poreza i doprinosa, bolju nego svih prethodnih godina, a još uvek nismo ušli u sezonu i to je ono što ćemo gledati kako možemo da širimo u godinama pred nama", rekla je premijerka Ana Brnabić.

Vlada uverenje da je u Vojvodini situacija po pitanju borbe protiv sive ekonomije nešto bolja, nego u ostatku Srbije, kaže predsednik pokrajinske skupštine Ištvan Pastor, dodajući da su na tom planu do sada u Srbiji preduzete značajne mere, važne i sa aspekta Vojvodine.

Posebno je bitno prijavljivanje sezonskih radnika, kao i pružanje posebnih pogodnosti za startap  preduzeća, koje su važne i za smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni. Borba protiv sive ekonomije ima direktne pozitivne efekte na budžetske prihode, podseća Pastor.

"Sa aspekta našeg vojvođanskog budžeta, to je bitno s bozirom na ukupan budžetski okvir i što se tiče republičkog budžeta jer iz toga praktično proizilazi i naš budžet, a s druge strane je bitno i zbog toga što budžet Vojvodine ima i direktne budžetske prihode, sopstvene budžetske prihode od dobiti korporacija koje rade na teritoriji AP Vojvodine  i od dela poreza koji se plaćaju na zarade" zaključio je Pastor.

Podsticaj legalnog poslovanja, kao i smanjenje birokratije i troškova najvažnije su mere za razvoj privrede, rekao je član UO NALED-a, Svetoslav Atanasov i podsetio da je čak 79% privrednika u istraživanju NALED-a  reklo da su visoki porez i doprinosi na zarade ključni uzrok postojanja sive ekonomije.

Šib: Pozitivni rezultati Srbije, siva ekonomija i dalje problem

Srbija je proteklih godina ostvarila pozitivan ekonomski rast uz povećanje poreskih prihoda, ali bez obzira na dobre postignute rezultate i dalje je veliki problem siva ekonomije, izjavio je danas ambasador Nemačke Tomas Šib i naveo da se procenjuje da siva ekonomija u Srbiji predstavlja i do 30 odsto njenog BDP-a.

Na godišnjoj konferenciji "Izlaz iz sive ekonomije" na kojoj je predstavljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije, Šib je rekao da Srbija gubi značajne poreske prihode zbog sive ekonomije a taj izgubljeni poreski prihod mogao bi da obezbedi novi prostor za investicije u obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i drugim oblastima na korist svih građana.

Naveo je da Srbija i Nemačka sarađuju u borbi protiv sive ekonomije i to nekoliko godina, da su postignuti rezultati i uspesi u tim nastojanjima, te da je zajednička namera da se pojača odgovornost vlasti prema građanima, ali i da građani moraju da poštuju određena pravila.

Među uspesima u borbi protiv sive ekonomije Šib je naveo posebne šaltere za savetovanje po pitanju poreza koji su otvoreni u okviru Poreske uprave širom Srbije na kojima su poreski savetnici odgovorili na više od milion zahteva i pitanja građana.

"Sa NALED-om smo podržali privremena poreska izuzeća za početnike u biznisu od prošlog oktobra i razne obuke", rekao je Šib.

Istakao je da su zahvaljujući saradnji sa Vladom Srbije i svim zajedničkim aktivnostima koje su preduzete postignuti rezultati.

Naglasio je da je Nemačka spremna za nastavak saradnje sa Srbijom u borbi protiv sive ekonomije koja je blisko povezana sa jačem vladavine prava, nezaobilaznom stavkom u pregovorima Srbije o pridruživanju EU, kaže Šib.

Naveo je da će Nemačka nastaviti da pruža podršku reformama u Srbiji kao njen pouzdan partner,

Šib je rekao da je tokom proteklih godina ekonomski razvoj u Srbiji je bio pozitivan, da je rast bio solidan, da je poboljšana naplata i povećani poreski prihodi i to zbog većeg broja radnih mesta i viših plata.

Dodao je da je fiskalna konsolidacija dobro napredovala i da je javni dug znatno smanjen.

Novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije

Na Četvrtoj godišnjoj konferenciji "Izlaz iz sive ekonomije" u Beogradu, danas je predstavljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije koji predviđa u naredne dve godine smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni za gotovo 200 miliona evra i prevođenje najmanje 11.000 radnika i 9.000 firmi iz sive zone u legalne tokove.

Program koji su pripremili vlada i NALED uz podršku Nemačke razvojne saradnje GIZ, sadrži 36 mera i 153 aktivnosti raspoređenih u pet ciljeva: efikasniji nadzor, unapređenje rada Poreske uprave, uvođenje podsticajnih mera za legalno poslovanje i zapošljavanje, smanjenje administrativnog i parafiskalnog opterećenja, jačanje svesti o suzbijanju sive ekonomije.

Član Upravnog odbora NALED-a Svetoslav Atanasov istakao je na skupu u Palati Srbija da je pripremljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije i Akcioni plan za 2019. i 2020. godinu.

"I ovde dugujemo veliku zahvalnost Vladi Srbije, premijerki i ministru finansija na otvorenosti za dijalog s privredom", rekao je Atanasov.

Naglasio je da su za privredu prioritetne mere koje će podstaći legalno poslovanje, smanjiti birokratiju i troškove, i kao primer naveo novu proceduru prijave sezonaca koja je uštedela 15 miliona evra poljoprivrednim gazdinstvima i kompanijama.

"Čak 79 odsto privrednika istaklo je u istraživanju NALED-a da su visoki porez i doprinosi na zarade ključni uzrok sive ekonomije i zato je smanjenje poreskog opterećenja jedna od najvažnijih mera", rekao je Atanasov.

Kako je naveo, važno je da se proširi delokrug programa Startuj legalno i sistema za prijavu sezonaca u građevinarstvu, turizma i kućnih poslova, uspostavi elektronski javni registar taksi i naknada i da se prepoznaju novi oblici radnog angažovanja, kao što su rad s nepunim radnim vremenom, frilens poslovi i rad za stranog poslodavca, gde ima mnogo prostora za prevođenje radnika u legalne tokove.

Na konferenciji, članovi Koordinacionog tela vlade za suzbijanje sive ekonomije na čelu s ministrom finansija Sinišom Malim i predstavnici privrede okupljeni u NALED-ovom Savezu za fer konkurenciju razmotrili su i druge prioritetne mere akcionog plana, kao što je jačanje kapaciteta inspekcija, suzbijanje nelegalne gradnje i sive ekonomije u transportu, unapređenje procesuiranja poslovanja u sivoj zoni i druge mere.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NOVI NACIONALNI PROGRAM Smanjenje poslovanja u sivoj zoni za skoro 200 miliona evra

Izvor: Blic, 22.Maj.2019

Novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije, koji je predstavljen danas, predviđa u naredne dve godine smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni za gotovo 200 miliona evra i prevođenje najmanje 11.000 radnika i 9.000 firmi iz sive zone u legalne tokove.

Nastavak na Blic...

5 ciljeva, 36 mera i 153 aktivnosti za suzbijanje sive ekonomije

Izvor: MC Bor, 23.Maj.2019, 08:39

Bor, Beograd, 22. maj 2019. – NALED. Smanjiti obim sive ekonomije za 200 miliona evra do 2020.. Novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije 2019/20 sadrži 5 ciljeva, 36 mera i 153 aktivnosti.. Na IV godišnjoj konferenciji „Izlaz iz sive ekonomije“ u Palati Srbija,...

Nastavak na MC Bor...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.