Brazilski farmeri tuže Monsanto

Izvor: B92, 05.Jun.2012, 19:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brazilski farmeri tuže Monsanto

Brazilija -- Pet miliona brazilskih farmera podnelo je tužbu protiv američke kompanije Monsanto koja se bavi biološkim inženjeringom, tražeći čak 6,2 milijarde evra odštete.

Po njihovim tvrdnjama, proizvođač genetski modifikovanog semena uzima tantijeme za useve za koje nepravedno tvrdi da su njegovi.

Po rečima farmera, Monsanto godišnje nepravedno ubire ogroman profit širom sveta na osnovu tantijema na "ponavljane" žetve. "Ponavljane" žetve su one koje se dobiju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sađenjem semena iz prethodne žetve.

Dok je praksa obnavljanja žetve na ovaj način poznata od pamtiveka, Monsanto zahteva naplatu sa svih useva dobijenih iz genetski modifikovanog semena koje je on proizveo. Zbog činjenice da je genetski modifikovano seme patentirano, Monsanto ne samo da naplaćuje tantijeme prilikom kupovine semena, već nastavlja da uzima dva odsto od svakog sledećeg useva.

"Monsanto dobija novac prilikom kupovine njegovog semena. Zakon daje pravo proizvođačima da razmnožavaju seme koje kupe i nigde na svetu se to ne plaća”, objašnjava Džejn Bervanger, pravnica koja zastupa zemljoradnike iz Brazila.

Međutim, Monsanto zahtjeva da kad farmer jednom kupi njegovo seme, mora neprestano da plaća taksu – bezuslovno.

Brazil je drugi na svetu po prozvodnji sojinog zrna, koje može da se koristi u najrazličitije svrhe, od ishrane životinja do bio goriva, a potražnja za ovim zrnom raste širom sveta.

Genetski modifikovana soja prvi put se ilegalno pojavila u Brazilu tokom 90-tih, kada je prokrijumčarena iz susedne Argentine. Danas, kada je upotreba genetski modifikovane soje dozvoljena na brazilskom tržištu, čak 85 odsto useva brazilske soje je genetski izmjenjeno.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Brazilski farmeri tuže Monsanto

Izvor: Akter, 05.Jun.2012

Pet miliona brazilskih farmera podnelo je tužbu protiv američke kompanije Monsanto koja se bavi biološkim inženjeringom, tražeći čak 6,2 milijarde evra odštete

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.