BiH: Uvoz u martu 700 mil. evra

Izvor: B92, 18.Apr.2008, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH: Uvoz u martu 700 mil. evra

Sarajevo -- U martu ove godine BiH je ostvarila ukupni promet sa inostranstvom u vrednosti od 1,9 milijardu KM, odnosno oko 970 miliona evra.

Od toga se na izvoz odnosi 273,8 miliona evra, a na uvoz 700 miliona evra. U okviru ukupno ostvarenog spoljnotrgovinskog prometa BiH u tom mesecu, procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio je 39,1 odsto, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

U prva tri meseca ove godine izvoz je iznosio oko 800 miliona evra, što >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je za 14,8 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, dok je uvoz iznosio 1,88 milijardi ili za 27,4 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. U tom periodu procenat pokrivenosti uvoza izvozom bio je 42,7 odsto, dok je trgovinski deficit iznosio 1,07 milijardi evra.

U prva tri meseca najviše se izvozilo u Hrvatsku, u vrednosti od 134 miliona evra, što je 16,7 odsto od ukupno ostvarenog izvoza, i u Nemačku, u vrednosti od 115 miliona ili 14,5 odsto od ukupnog izvoza.

U istom periodu, najviše se uvozilo iz Hrvatske, za 306 miliona evra ili 16,3 odsto od ukupno ostvarenog uvoza, i iz Nemačke, za 234,4 miliona evra odnosno 12,5 odsto od ukupnog uvoza.

Posmatrano po sektorima, u prva tri meseca najveće učešće u izvozu ostvareno je u sektoru običnih metala i proizvoda od običnih metala, 227,5 miliona evra ili 28,4 odsto od ukupnog izvoza. Najveće učešće u uvozu ostvareno u sektoru mašina i elektrotehničke opreme sa ukupnom vrednošću od 325 miliona evra ili 17,3 odsto od ukupnog uvoza.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.