Izvor: B92, 21.Dec.2009, 13:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Berze celog regiona u "crvenom"
Beograd -- I treću decembarsku nedelju indeksi akcija na tržištima kapitala u okruženju završili su u padu.
Na Ljubljanskoj berzi indeks SBI20 spustio se u prethodnoj nedelji, inače petoj uzastopnoj u "crvenom", za pola procenta. Promet je bio nešto veći od 17 miliona evra.
Gubitnik nedelje je Aerodorm Ljubljana sa padom od gotovo deset procenata a slede Luka Koper sa minusom većim od pet i naftna industrija Petrol sa tri odsto.
Trgovački >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << lanac Merkator poskupeo je dva i po procenta nakon što je objavljeno da je preuzeo hrvatski lanac Getro. Po tri odsto na vrednosti su dobili Osiguranje Sava i Pivara Laško dok je Sava Kranj poskupela gotovo dva procenta.
Indeks Crobex na Zagrebačkoj berzi pao je nešto više od četiri procenta dok je promet u poredjenju sa drugom decembarskom sedmicom oslabio gotovo 20 odsto, na 82,4 miliona kuna (7,3 kune za evro).
Kao i obično, najveći promet realizovan je akcijama Hrvatskog telekoma, od 25 miliona kuna. Ta hartija je na nedeljnom nivou pojevtinila bezmalo procenat. U najvećoj meri pale su cene akcija sa gradjevinskog i brodarskog sektora - Jadroplov je oslabio bezmalo 12 procenata, Institut IGH
više od deset, cena Ingre spustila se više od sedam a Atlantske plovidbe više od pet odsto, Dalekovod je pojevtinio gotovo pet odsto.
U minusu su bili i Petrokemija, gotovo sedam procenata, i Ina, nešto više od četiri, dok je jedan od retkih prošlonedeljnih dobitika bila Optima Telekom sa rastom od pet procenata.
Na Banjalučkoj berzi indeks BIRS je skliznuo 1,6 odsto a nedeljni promet vredeo je 11,86 miliona KM (1,96 KM za evro) od čega je 16 odsto ostvareno u trgovini obveznicama.
Od akcija sa Listinga B najviše se trgovalo bijeljinskom "Semberijom", za 679.695 KM, uz pad cene od pet i po odsto na nedeljnom nivou.
Na slobodnom berzanskom tržištu najveći promet je realizovan sa banjalučkim Kosig Dunav osiguranjem, od 2,14 miliona KM, a cena te hartije bila je stabilna.
Indeks SASX-10 na Sarajevskoj berzi izgubio je na vrednosti nešto više od dva procenta. Sedmični promet na tom tržištu bio je nešto veći od deset miliona KM.
Gubitnike predvodi Hidrogradnja padom od 11,5 odsto, Bosnalijek je pojevtinio gotovo šest procenata, Fabrika duvana Sarajevo tri, BH Telekom nešto više od dva a mostarska Elektroprivreda gotovo dva procenta.
Po procenat i po pale su cene Sarajevo osiguranja, Energoinvesta i Elektroprivrede BIH a zenička IK banka je pojevtinila za procenat.
Na crnogorskim tržištima kapitala ostvaren je promet od 22,23 miliona evra, tri i po puta veći nego u drugoj nedelji decembra, indeks Nex berze NEX20 spustio se nešto više od dva odsto a indeks Montenegroberze MOSTE oslabio je samo 0,04 odsto.
Čak 85 odsto nedeljnog prometa ostvareno je u trgovini akcijama Rudnika uglja - italijanska kompanija A2A kupila je dva miliona akcija za 19 miliona evra. Italijani su inače kupovinom 39,5 odsto akcija postali većinski vlasnici Rudnika uglja.
U grupi gubitnika su Luka Bar sa minusom od osam i po odsto, Kombinat aluminijuma sa pet i Plantaže sa gotovo dva procenta dok su se medju dobitnicima izdvojile akcije barskih Kontejnerskih terminala rastom od 1,4 odsto.
Indeksi pozeleneli
Izvor: NaDlanu.com, 21.Dec.2009
BEOGRAD, 21. decembra 2009. (Beta) - Indeks najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi Belex15 konačno je "pozeleno", nakon što je celu prethodnu nedelju proveo u padu, i danas je porastao 0,78 odsto, na 645,66 poena, dok je Belexline ojačao 0,54 odsto, na 1.263,93 poena. Promet iz 253 transakcije...
Cijeli region u padu
Izvor: Capital.ba, 21.Dec.2009
BEOGRAD, I treću decembarsku nedjelju indeksi akcija na tržištima kapitala u okruženju završili su u padu. Na Ljubljanskoj berzi indeks SBI20 spustio se u prethodnoj nedjelji, inače petoj uzastopnoj u 'crvenom', za pola procenta. Promet je bio nešto veći od 17 miliona evra. Gubitnik nedjelje...









