Benzin ide na 119 dinara?!

Izvor: S media, 14.Nov.2009, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Benzin ide na 119 dinara?!

Na srpskim pumpama ponovo najskuplje gorivo u regionu, stručnjaci prognoziraju da će cene naftnih derivata i dalje rasti zbog poskupljenja sirove nafte

Litar bezolovnog benzina u Srbiji od srede košta 105,90 dinara, a stručnjaci najavljuju dalja poskupljenja goriva. Ako se nastavi trend porasta cene sirove nafte, već početkom sledeće godine gorivo bi na našim pumpama moglo da dostigne nivo od skoro 119 dinara za litar! Iako je srpsko gorivo već sada najskuplje u okruženju, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << cene naftnih derivata ići će naviše i sledeće godine, prognoziraju stručnjaci.

Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže za Preš da se cene goriva u okruženju, isto kao i u Srbiji, formiraju na osnovu kretanja cene sirove nafte na svetskom tržištu i kursa dolara.

Nikolić: Biće još skuplje

- Očekuje se da će cena goriva u narednom periodu i dalje rasti. Sa oživljavanjem svetske privrede porašće i tražnja za naftom, a na osnovu toga i cene benzina. Odnos domaće cene benzina u odnosu na one u okruženju neće se menjati. Zapravo može biti i nepovoljniji ako država i dalje bude povećavala akcizu, u šta, ipak, ne verujem - kaže Nikolić.

Pored toga što je u Srbiji gorivo skuplje nego u bilo kojoj zemlji u okruženju, ono je i najlošijeg kvaliteta, smatra naš sagovornik.

- To je posebna priča i ona nema veze sa cenom. Pretpostavljam da će se u narednom periodu popravljati kvalitet kako se bude investiralo u rafinerijske kapacitete NIS-a. Zasad je gorivo lošeg kvaliteta, tu mislim na benzin, jer se evro-dizel uvozi. Dizel je kvaliteta kakvog je i u zemljama u okruženju - smatra Nikolić.

Prognoze govore da će cena sirove nafte nastaviti da raste u sledećih nekoliko meseci. Ako bi sa sadašnjih 79 dolara barel nafte otišao na 90 dolara u narednoj godini, što je realno, benzin u Srbiji bi umesto aktuelnih 105,90 dinara koštao čak 119 dinara! Svetski mediji tvrde da je na poskupljenje nafte, pored velike tražnje ovog energenta, uticao i rast privrede u Kini.

Predsednik Upravnog odbora „Nafta" a. d. Nebojša Atanacković kaže za Preš da Srbija već dugo ima skupo gorivo i da se taj trend i sada nastavlja.

Atanacković: Sve veća potrošnja

- Novi skok cene goriva desio se zbog porasta cene sirove nafte. Za očekivati je, s obzirom na sve veću potrošnju derivata nafte u svetu, da njena cena i dalje nastavi da raste. Novih nalazišta nema, a sve veća je potrošnja - kaže Atanacković.

- Država može, sa svoje strane, da ne povećava poreze, već da ih smanji. Ako država smanji poreze, onda će i cena benzina biti manja. Međutim, vrlo je jasno da država to ne radi jer ima manjak u budžetu. Naravno da bi litar benzina koji sada košta 105,90 dinara mogao da košta i 50 dinara kad bi se država odrekla svojih prihoda - ističe Atanacković, i prognozira da do kraja ove godine, ipak, ne treba očekivati drastično pomeranje cena benzina.

b

Anketa: Kako komentarišete novo poskupljenje benzina?

Zoran Javonak, diplomirani inženjer

- Mnogo je skup benzin. Moj utisak je da je ovde cena veća za oko 10 odsto nego u zemljama koje nas okružuju. I kada bi se aktivirala domaća privreda, mislim da cene derivata ne bi morale ovako da divljaju.

Miroljub Kojadinović, taksista

- U Srbiji se prodaje najskuplji i najgori benzin. U to sam ubeđen. Pošto sam taksista, dnevno mi treba bar 10 litara benzina za rad. To je zaista mnogo novca za ono što se dobija zauzvrat.

Borisav Gojković, vozač

- Moja plata je 35.000 dinara, a samo na benzin mesečno izdvajam oko 5.000 dinara. Zar je potreban bilo kakav dodatan komentar?


Cene goriva u regionu

Srbija benzin (95oct) 1,12

Crna Gora benzin (95oct) 1,09

Hrvatska benzin (95oct) 1,05

Makedonija benzin (95oct) 0,88

Slovenija benzin (95 oct) 1,09

Bugarska benzin (95 oct) 0,90

Rumunija benzin (95 oct) 0,87

Grčka benzin (95 oct) 1,04

* cene su u evrima


Mileusnić: Skupo i nekvalitetno

Direktor kompanije „Petrobart AVIA" Aleksandar Mileusnić objašnjava zbog čega su cene goriva u Srbiji skuplje nego u regionu.

- Akcize u Srbiji su više nego u ostalim zemljama u regionu i tu nema spora. Nama derivati moraju biti skuplji jer su naše rafinerije manje produktivne, znači manje proizvode i manje su kvalitetne. I onda imamo i skupo i nekvalitetno gorivo - kaže Mileusnić.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.