Barać: Ispitati slučaj Tehnohemije

Izvor: B92, 22.Sep.2010, 15:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Barać: Ispitati slučaj Tehnohemije

Beograd -- Savet za borbu protiv korupcije uputio je zahtev premijeru Mirku Cvetkoviću da ispita raskid kupoprodajnog ugovora Agencije za privatizaciju i kupca Tehnohemije

Kupac je ispunio sve ugovorne obaveze i pita da li se motivi takve odluke vezani za to što se deo nekretnina Tehnohemije nalazi u blizini Luke Beograd

Savet ukazuje da je Tehnohemija prodata putem aukcije krajem 2003. godine, po ceni od oko 4,1 milion evra, sa mogućnošću otplate >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u šest godišnjih rata.

Takođe ukazuje da je do tog perioda kupac investirao u subjekt privatizacije 60 miliona dinara, što je dvostruko više nego što je Ugovorom bilo predviđeno.

Sve ovo je prvobitno potvrdila i Agencija za privatizaciju, ali je kasnije, Ugovor ipak raskinula. Od maja 2005, kada je kupac prema zaključku Agencije, ispunio investicionu

obavezu, pa sve do maja 2008, Agencija se nije oglasila u vezi sa privatizacijom, niti je ukazala na bilo kakve propuste kupca.

Od tada, Agencija počinje kupcu da nameće nove investicione obaveze, da bi, konačno, 6. novembra 2008. godine raskinula kupoprodajni Ugovor, uprkos činjenici da je potvrdu o

izvršenoj investicionoj obavezi dao ovlašćeni revizor LB REV doo Beograd, navodi Savet za korupciju.

Savet za korupciju je zaključio da se stav Agencije prema kupcu Tehnohemije teško može razumeti, jer je kupac ispunio sve zakonske i ugovorne obaveze, a Ugovor je ipak raskinut.

Savet je podsetio da ovaj slučaj nije ni prvi, ni jedini koji jasno ukazuje da jedan od najvećih izvora korupcije u privatizaciji u Srbiji potiče iz činjenice da je Agencija

za privatizaciju ta koja istovremeno i sprovodi i kontroliše proces privatizacije.

"Agencija zapravo ima diskerciono pravo da od slučaja do slučaja menja kriterijume na osnovu kojih odlučuje da li će raskinuti ugovor, ili će kupcu odobriti dodatne rokove za ispunjenje obaveza i slične olakšice", naglasio je Savet za borbu protiv korupcije.

Zbog toga se i u slučaju Tehnohemije nameće pitanje da li su ponašanje i odluke Agencije zasnovani na činjenicama koje proizilaze iz njenog Ugovora sa investitorom, ili je odluka o raskidu Ugovora možda mogla biti motivisana nekim drugim razlozima, ocenio je Savet.

Tehnohemija, kao i veći broj drugih preduzeća, nalazi se na lokaciji obuhvaćenoj promenama Generelanog urbanostičkog plana Beograda, kojima je izmenjena namena oko 70 hektara zemljišta u Luci Beograd, čime je vlasnicima Luke omogućeno da na tom prostoru u budućnosti grade stambeno – poslovne objekte.

Da bi ostvarili svoje planove o izgradnji grada na vodi, vlasnici Luke moraju da dođu u posed, kako zemljišta Tehnohemije, tako i zemljišta većeg broja drugih preduzeća koja se nalaze na pomenutoj lokaciji, upozorio je Savet za borbu protiv korupcije u saopštenju koje potpisala predsednica Saveta Verica Barać.

Vlasnici Luke Beograd su firme iza kojih stoje beogradski biznismeni Miroslav Mišković i Milan Beko koji planiraju da na lokaciji koju koristi to preduzeće grade stambeno-poslovni prostor.

Pratite specijal: NIS na berzi

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.