BASF ograničava upotrebu fipronila nakon skandala s jajima

Izvor: SEEbiz.eu, 11.Avg.2017, 07:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BASF ograničava upotrebu fipronila nakon skandala s jajima

FRANKFURT - Njemački kemijski div BASF objavio je u četvrtak da neće od Europske komisije zatražiti produljenje dozvole za upotrebu fipronila u tretiranju sjemenja nakon što se ta tvar našla u žarištu skandala s kontaminiranim jajima.

"BASF je iz poslovnih razloga odlučio da neće ponovo registrirati (fipronil) za tretiranje sjemenja u Europi", kazao je za AFP glasnogovornik njemačke kompanije.

Dozvola za upotrebu fipronila u tretmanu sjemenja istječe 30. rujna, >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << dodao je glasnogovornik.

Upotreba tog pesticida znatno je ograničena kada je u pitanju tretiranje sjemenja, dodaje se u priopćenju, te je odgovarajuća registracija s obzirom na visoke troškove postupka neisplativa.

U BASFU napominju da se odluka ne odnosi na upotrebu fipronila u funkciji biocida za suzbijanje mrava, žohara i termita. Odgovarajuća europska dozvola za upotrebu u te svrhe istječe 2023. godine.

Belgija je u srijedu optužila nizozemsku agenciju za sigurnost hrane NVWA da nije ih obavijestila da su jaja kontaminirana fipronilom iako su to znali još u studenom prošle godine.

U nizozemskoj su agenciji zanijekali da su već tada pouzdano znali za kontaminaciju ali su priznali da su tog mjeseca dobili anonimnu dojavu da se pesticid koristi za suzbijanje crvenih ušiju u kokošinjcima.

Javnost je za skandal s fipronilom doznala početkom ovog mjeseca kada su nizozemske vlasti naložile povlačenje jaja s polica supermarketa, pozivajući potrošače koji su ih kupili da ih bace.

U međuvremenu su kontaminirana jaja otkrivena u Njemačkoj, Belgiji, Švedskoj, Švicarskoj, Velikoj Britaniji i Francuskoj i nekoliko je supermarketa s polica povuklo milijune jaja.

Fipronil se obično koristi u veterinarskim proizvodima za suzbijanje buha, uši i krpelja a u EU je zabranjena njegova upotreba na životinjama koje se koriste u prehrani ljudi, poput kokoši.

Svjetska zdravstvena organizacija smatra velike količine tog insekticida "umjereno opasnim", procjenjujući da može štetno utjecati na bubrege, jetru i štitnjaču.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.