Avionom iz Beograda za Čikago i Toronto

Izvor: Vesti-online.com, 26.Jan.2011, 15:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Avionom iz Beograda za Čikago i Toronto

Direktni letovi između Čikaga i Beograda, odnosno Toronta i Beograda trebalo bi da budu uspostavljani od 2. juna, saznajemo u Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo. Na ovim relacijama dva puta nedeljno saobraćaće avioni Rajan Internešenel Erlajnsa, američke čarter kompanije, čije je kapacitete zakupila jedna beogradska turistička agencija.

- Čekamo samo da nam se dostavi čarter ugovor i dozvole će biti izdate za period od 2. juna do 29. oktobra kada se završava letnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << red letenja. Oni planiraju da saobraćaju avionima Boing 767 - kaže za Vesti-online Katarina Andrić Milosavljević iz DCV-a.

Stiže i Kroacija

Ovoga leta prvi put će na beogradski aerodrom Nikola Tesla sleteti i avioni Kroacija erlajnsa. Avioni hrvatske nacionalne kompanije saobraćaće tokom leta na liniji Dubrovnik-Beograd. Prema Beogradu će saobraćati i italijanska lou kost kompanija Igls erlajns koji saobraća za Forli kod Bolonje.

Direktan aviosaobraćaj između Srbije i SAD prekinut je pre skoro dve decenije, tačnije, poslednji Jatov let za Čikago obavljen je 17. maja 1992, tačno 13 dana pre uvođenja sankcija UN prema SR Jugoslaviji. Samo je u kratkom periodu 2003. godine Uzbekistan ervejz saobraćao iz Taškenta preko Beograda do Njujorka.

Nekoliko godina kasnije u letnjem periodu je funkcionisala i linija Toronto - Beograd, ali kako Srbija nema "Kategoriju 1", odnosno dozvolu za direktan saobraćaj prema SAD, te Jat ervejz ni dan danas ne može da uspostavi linije prema SAD.

Jat je 2006. godine bio na korak od uspostavljanja linije prema severnoameričkom kontinentu, te se razmatralo iznajmljivanje Boinga 767-200, školovana je i posada, ali tada nije stigla potrebna dozvola vazduhoplovnih vlasti SAD i ceo aranžman nije zaživeo.

Stručnjaci procenjuju da između Čikaga i Beograda, odnosno Toronta i Beograda godišnje putuje najmanje 100.000 ljudi, te da direktna avionska linija svakako može biti konkurentna.

Uz novi zakon i prvu kategoriju i Jat ima šansu

Glavni uslov američkih vazduhoplovnih vlasti za dodeljivanje "Kategorije 1" Srbiji bilo je usvajanje novog Zakona o vazdušnom saobraćaju. Napokon srpski parlament je to i učinio prošle godine, tako da su sve šanse da naša zemlja dobije potrebne dozvole tokom 2011. godine. Kada dobijemo prvu kategoriju i kompanije iz Srbije moći će da lete ka SAD i Kanadi.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.