Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Jul.2015, 14:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Antić: EPS može biti najprofitabilnije JP
Elektroprivreda Srbije (EPS) od 1. jula funkcioniše u skladu sa novom organizacionom strukturom i stvoreni su formalni uslovi da ta kompanija bude najuspešnije javno preduzeća u Srbiji, rekao je danas ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
"Vlada Srbije mnogo očekuje od poslovodstva EPS-a sa stanovišta modernizacije i optimizacije svih procesa i stvaranja uslova da EPS dugoročno postane finansijski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << profitabilna kompanija koja značajno puni budžet Srbije", kazao je Antić novinarima.
On je naveo da su na današnjem sastanku u EPS-u, kojem su pored poslovodstva preduzeća prisustvovali i predstavnici resornih ministarstva i međunarodnih finansijskih institucija, utvrđeno ; "polazno vreme" u reorganizaciji EPS-a i definisani neki prioriteti.
"Očekujemo od poslovodstva EPS-a rezultate što pre, rezultate koji će se pokazati kroz efikasnost sistema, smanjenje troškova i optimizaciju svih proizvodnih ciklusa, kako bi već u drugoj polovini ove godine bili bolji finansijski rezultati kompanije", istakao je Antić.
Dodao je da sa puno optimizma gleda u budućnost EPS-a i sa puno odgovornosti prema njegovom poslovodstvu koje je dobilo zadatak i obavezu da EPS bude najuspešnije srpsko javno preduzeća.
Generalni direktor EPS-a Aleksandar Obradović je rekao da je Antić i njegovo ministarstvo zaslužno što ta kompanija izgleda i funkcioniše drugačije, ali i da najveći izazovi tek predstoje.
"Od formalne promene u EPS-u mora da se dođe do suštinske promene koja će sa novom organizacionom šemom i definisanim procesima dati i konkretne rezultate", istakao je Obradović.
Kako je pojasnio, rukovodstvo EPS-a ima obavezu da do kraja godine 2015. definiše sve dokumente, od strategija razvoja kompanije do dugoročnih, srednjoročnih i kratkoročnih finansijskih planova i dostavi ih vladi na usvajanje.
"Vlada će moći i formalno da prati konkretan razvoj EPS-a", kazao je Obradović i dodao da su pred poslovodstvom EPS-a zahtevni rezultati koje mora da ostvari, među kojima su visina profita i drugi operativni parametri, kao i smanjenje distributivnih gubitaka.
EPS je krajem maja ove godine dobio saglasnost Vlade Srbije da do 1. jula sprovede prvu fazu restrukturiranja, u kojoj je matičnom preduzeću pripojeno sedam zavisnih privrednih društava za proizvodnju električne energije i uglja i od pet distribucija formiran jedinstven operator distributivnog sistema - EPS Distribucija.
U drugoj fazi EPS do 1. jula iz javnog preduzeća treba da preraste u akcionarsko društvo.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











