Izvor: B92, 22.Nov.2013, 12:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Anemičan izvoz u Nemačkoj upozorava
Berlin -- Nemački izvoz je u trećem tromesečju porastao 0,1 odsto, dok je uvoz porastao bržim tempom i tako ugrozio celokupan rast privrede, pokazuju podaci Destatisa.
Prema podacima nacionalne kancelarije za statistiku bruto društveni proizvod (BDP) Nemačke porastao je 0,3 odsto u periodu jul-septembar, čime su potvrđeni preliminarni podaci objavljeni nedelju dana ranije, prenosi Frans pres.
Sa druge strane, odvojeni podaci pokazuju da je poslovno poverenje u Nemačkoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << snažno poraslo u novembru, nakon neočekivanog pada iz oktobra.
Indeks poslovnog poverenja, koji izračunava nemački ekonomski institut Ifo, porastao je u novembru na 109,3 poena sa oktobarskih 107,4 poena, dok su analitičari očekivali rast na 107,7 poena.
Poslovno poverenje se smatra pouzdanim pokazateljem stanja ekonomije, a poverenje u Nemačkoj se pomno prati, jer je nemačka ekonomija najveća u evrozoni i u Evropi, odnosno motor čitavog regiona.
"Očekivanja kompanija u pogledu poslovne situacije poraslo je na najviši nivo od proleća 2011. godine", izjavio je predsednik Ifo, Hans-Verner Sin.
Ifo izračunava indeks na osnovu procena kompanija o njihovom aktuelnom poslovanju i prognoza za narednih šest meseci.






