Akcije NIS koštaće 4,8 evra

Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 21.Jan.2011, 07:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Akcije NIS koštaće 4,8 evra

BEOGRAD - Kompanija "Gaspromnjeft", kao većinski vlasnik "Naftna industrija Srbije" (NIS), u narednim danima će objaviti ponudu za preuzimanje akcija NIS-a po ceni od 4,8 evra, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja i ukazano građanima da je novac obezbeđen i da nema razloga za stvaranje gužvi u poštama.

U slučaju pada evra, određena je i minimalna cena po akciji od 506,48 dinara, napominju u tom ministarstvu i naglašavaju da je novac za otkup besplatnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << akcija građana već obezbeđen, tako da će svi koji odgovore na ponudu dobiti pare.

Besplatna transakcija u Pošti

Rok za isplatu je tri dana nakon zatvaranja ponude, odnosno tri dana posle isteka 45 dana od dana kada počne ponuda, a ne tri dana nakon prodaje kao što je to slučaj prilikom prodaje na berzi, objašnjavaju u Ministarstvu i ukazuju da na to da će građani dobiti novac tek nakon isteka perioda od oko mesec i po dana.

Kada je reč o proceduri, ona je ostala nepromenjena i sve što je potrebno od dokumenata je važeća lična karta. Građani mogu deponovati svoje akcije NIS-u na šalterima Pošte ili kod bilo kog brokera člana Centralnog registra, s tim da je jedino transakcija u Pošti besplatna.

U Ministarstvu naglašavaju da građani ne moraju, ako to ne žele, da prodaju akcije. Ukoliko ih ne prodaju, moći će sa njima i dalje da trguju na berzi. Ako je građanin već dao nalog za prodaju akcija na berzi koji nije realizovan, može istovremeno da povuče taj nalog i da da nalog za deponovanje akcija.

Otkup svih ponuđenih akcija

U Ministarstvu objašnjavaju da nije moguće da oba naloga budu aktivna istovremeno kao i da "Gaspromnjeft" ima obavezu da otkupi sve akcije, bez obzira da li su deponovane prvog ili poslednjeg dana ponude za preuzimanje. Nalog za deponovanje akcija se može povući u bilo kom trenutku trajanja ponude.

Da bi doneli pravu odluku građani će na sajtu berze moći da provere obim trgovanja akcijama NIS i kretanje cena tih akcija.

U okviru rusko-srpskog međunarodnog sporazuma iz oblasti naftne i gasne privrede i Ugovora koji je zaključen 24. decembra 2008. godine, 51 odsto akcija NIS prešle su u vlasništvo "Gaspromnjefta".

U skladu sa Zakonom o pravu na besplatne akcije 19,08 odsto akcija je preneto na građane Srbije, od čega 4,34 odsto je pripalo zaposlenima i bivšim zaposlenima, dok je ostatak akcija ostao u vlasništvu Republike Srbije.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.