Izvor: B92, 25.Feb.2015, 17:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
7 finskih kompanija u poseti Čačku
Ambasador Finske u Srbiji Peka Orpana i predstavnici sedam finskih kompanija posetili su danas Čačak .
Delegacija je najavila veću saradnju sa čačanskim kompanijama u oblastima poljoprivrede, ekologije i metalske industrije.
"Imamo dobre osnove za saradnju, jer neke kompanije iz Finske već sarađuju sa firmama iz Čačka", rekao je ambasador Finske novinarima.
Orpana i predstavnici kompanija iz Finske, razgovarali su u Čačku sa lokalnim rukvodstvom, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << direktorima javnih preduzeća, čačanskim privrednicima i predstavnicima Regionlane privedne komore.
"Razgovarali smo o oblastima u kojima možemo da imamo dobru saradnju u budućnosti. Govorilo smo o korišćenju biomase, proizvodnji energije i toplote, upravljanju otpadom", kazao je Orpana.
On je dodao da u tim oblastima Finska ima velika iskustva i puno stručnjaka, jer je 80 odsto zemlje prekriveno šumama, a imam i 200.000 jezera.
Predsednik Regionalne privredne komore Petrašin Jakovljević rekao je da je cilj posete da se poveća trgovinska razmena između Čačka i Finske i naveo da sadašnja robna razmena između Čačka i Finske iznosi oko 3,5 miliona dolara na godišnjem nivou.
Čačak u Finsku izvozi proizvode u vrednosti od million dolara dok iz Finske uvozi sirovine u vrednosti od 2,5 miliona dolara. Čačak najviše izvozi proizvode iz Fabrike reznog alata, alat za obradu metala i proizvode od tehničke gume.
Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić izrazio je nadu da je današnja poseta finskog ambasadora i predstavnika sedam finskih kompanija samo početak saradnje, da će se ona u narednom periodu proširiti, kao i i da će finska iskustva unaprediti rad čačanskih javnih preduzeća.
Predstavnici sedam kompanija iz Finske u Čačku
Izvor: Blic, 25.Feb.2015
Ambasador Finske u Srbiji Peka Orpana i predstavnici sedam finskih kompanija posetili su danas Čačak i najavili veću saradnju sa čačanskim kompanijama u oblastima poljoprivrede, ekologije i metalske industrije...- Imamo dobre osnove za saradnju, jer neke kompanije iz Finske već sarađuju sa firmama...











