Izvor: RTS, 08.Nov.2023, 08:11

У Хрватској четврти случај тровања газираним пићем

У Хрватској су четири особе хоспитализоване због сумње да су се отровале газираним пићем - три у Загребу и једна у Ријеци. Полиција врши увиђај и узима узорке спорног пића за даљу анализу и истрагу.
Први пацијент из KБЦ-а Загреб, након што је имао >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << блаже симптоме после конзумације газираног пића - отпуштен је кући. Утврђено је да има блаже ендоскопске озледе непца и горњег дела једњака.
Kод другог пацијента утврђено је да нема озледа једњака, и он је имао блаже симптоме, казала је гастроентеролог  у KБЦ Загреб Мирјана Kалауз.
Додала је како су обојица приметила печење и бол у устима и бол те отежано гутање, а то су симптоми код "дигестије корозивних средстава", рекла је докторка Калауз.
Хрватски лекари апелују на грађане да у случају да попију затровану течност никако не пију воду, сода бикарбону и слично, већ да се јаве лекару.
Хрватски завод за јавно здравство примио је узорке безалкохолног пића које им је доставила санитарна инспекција након увиђаја у ријечком кафићу где је недавно позлило једној особи, а резултати анализе биће достављени Државном инспекторату.
Стручњаци тврде да је мало вероватно да су затроване само поједине боце газораних пића.
Министар здравља Вили Берош је на питање новинара могу ли грађани бити сигурни одговорио да то у овом тренутку не може нико рећи, и додао да је најбоље пити воду.
Гастроентеролог Рајко Остојић препоручио је грађанима да избегавају сва газирана пића и да пију обичну комуналну воду.
Компанија "Кока-кола ХБЦ Србија" саопштила је да се вода која је повезана са случајем тровања у Хрватској не налази у портфолију те компаније на српском тржишту.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.