Grčić: Realizujemo vredne projekte iz oblasti ekologije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Okt.2019, 13:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grčić: Realizujemo vredne projekte iz oblasti ekologije

Elektroprivreda Srbije je u prethodne tri godine već investirala 320 miliona evra u ekološke projekte, a u toku su investicije vredne 1,1 milijardi evra koje će se realizovati u nekoliko narednih godina kaže v.d. direktora EPS Milorad Grčić.

Naglašava da je pored širenja kompanije, cilj EPS i modernizacija postrojenja u cilju maksimalne zaštite životne sredine.

Na drugoj stručnoj konferenciji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << "Investicije i zaštita životne sredine - prioritet EPS-a” u organizaciji Balkanmagazina, Grčić je rekao da je EPS najveća i najvažnija kompanija u Srbiji, kao i da je električna energija je nešto bez čega ne možemo da funkcionišemo.

Kaže da će potrošnja struje biti sve veća, kao i potražnja za električnom energijom, te da je država, kada je nezavisnija u geopolitičkom smislu, onda je i stabilnija.

Naglasio je važnost TENT-a u Obrenovcu za koji navodi da proizvodi nešto više od polovine struje u Srbiji, kao i da se iz termosektora dobija dve trećine električne energije, a preostala trećina iz hidrosektora.

Neophodno je funkcionisanje, odnosno sam proces proizvodnje prilagoditi današnjici, prilagoditi evropskim i svetskim standardima, a kada to kažem mislim na nivo zaštite životne sredine. Dakle, čovek je najvažniji, bez čoveka je sve uzaludno, sve je nepotrebno”, poručio je Grčić.

Bitno je, naglašava, u što većem procentu i što boljom dinamikom zaštiti životnu sredinu.

Srećom je, kaže, prošao period 80-tih i 90-tih godina prošlog veka za koji navodi da je bio vrlo težak za državu i kada su zaposleni u svim ograncima EPS bukvalno pomoću štapa i kanapa uspevali da održe sistem, a došlo je vreme kada je neophodno modernizovati kapacitete i ugraditi sve sisteme za zaštitu životne sredine.

Posle mnogo muka i godina uspeli smo da pokrenemo započeti zablokirani projekat odsumporavanja TENT A, projekat vredan oko 170 miliona evra”, rekao je Grčić.

Podsetio je da su neki imali ideju da se 2022. ugase blokovi A1 i A2, ali da je prihvatio inicijativu inženjera koji rade u TENT i koji su objasnili važnost njihovog opstanka, što je predočeno i predsedniku Aleksandru Vučiću koji je pružio podršku. Naveo je da su već brojni projekti u TENT-u realizovani, poput tretiranja otpadnih voda i ulaganja u elektrofiltere, a da će za nekoliko godina investiranje u TENT omogućiti dodatnih oko 450 megavata instalisanog kapaciteta termosektora.

Grčić je rekao da je TENT A najteži za rad i najkomplikovaniji, jer ima šest blokova, za razliku od TENT B koji ima dva bloka "U cilju boljeg funkcionisanja projekta odsumporavanja u narednom periodu glavno nam je da izgradimo dva pristaništa na TENT A i B", rekao je Grčić i naveo da je to skup i zahtevan projekta vredna oko 55 miliona evra.

Poručio je da EPS ima ozbiljnu budućnost i da će se širiti na susedne države

Cilj nam je ne samo širenje, cilj nam je da postanemo maksimalno modernizovani kada je u pitanju zaštita životne sredine”, zaključio je Grčić na konfrenciji na kojoj su učestvovali i predstavnici stručne javnosti, insituta i stranih kompanija sa kojima EPS sarađuje.

Izvršni direktor za tehničke poslove proizvodnje energije JP EPS Savo Bezmeović rekao je da od 2001. počinje intenzivan razvoj, sanacija i kapitalni remonti u TENT-u za koji kaže da je od svog nastanka do 31. decembra prošle godine ukupno proizveo oko 700 teravat-časova struje, a u koji je dovezeno 1,04 milijarde tona uglja.

"Mi smo samo revitalizacijama blokova, povećanjem efikasnosti pre svega, dobijali novu snagu i nove zelene megavate. To su oni novi, dobijeni bez povećanja potrošnje uglja i to je oko 80 megavata potpuno zelenih megavata u ogranku TENT”,rekao je Bezmarević.

Profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu Milan Petrović čestitao je EPS-u na impresivnim rezultatima i naglasio da su u modernizaciji postrojenja EPS široko otvorio vrata domaćim institucijama.

Ovakav pristup je, navodi, doneo korist za EPS, za firme koje su radile na projektima, za inženjere, ali i za širu zajednicu i ekonomiju.

Predsednik konzorcijuma kompanija koje predvodi Micubiši hitači pauer sistems (MHPS) Hideto Kavata govorio je o rešenjima u oblasti ekologije, te predstavio sistem za kontrolu kvaliteta vazduha i objasnio principe rada.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.