EPS se seli u Belvil

Izvor: Politika, 05.Jun.2014, 16:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EPS se seli u Belvil

Ovo javno preduzeće namerava da zakupi 4.000 kvadrata poslovnog dela ovog naselja, na pet godina što će ih koštati 4,3 miliona evra

Do kraja leta većina zaposlenih u EPS-u mogla bi da se preseli u poslovni deo naselja „Belvil” koje je, inače, u stopostotnom vlasništvu „Hipo Alpe Adrija grupe” iz Austrije. Ovo stambeno poslovno naselje poznato je po tome što je građeno za Univerzijadu, a u njegovoj gradnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << sa austrijskim investitorom učestvovala je i kompanija „Delta” Miroslava Miškovića. Ovaj biznismen, međutim, više nema vlasnički udeo.

Preseljenje EPS-ovih zaposlenih nije konačno, jer ugovor o zakupu još nije potpisan.

Otkud EPS baš u novobeogradskom „Belvilu”? EPS, kako saznajemo, više ne može da stanuje na starim adresama gde je bio podstanar, a zaposlene ne može ni da „useli” u onaj čiji je vlasnik, jer je premali pa je morao da traži rešenje za taj problem. Međutim, u tu svrhu EPS nije raspisao tender kako bi mu se javio najbolji ponuđač, već je ovo javno preduzeća, pravdajući se hitnošću za traženje krova za svoje zaposlene, uputilo poziv potencijalnim vlasnicima poslovnog prostora da im dostave ponudu. Poziv je 29. aprila upućen na tri adrese: kompanijama „Belvil”, „Eureka BAR” i „Prigan”. Najbolju ponudu dao je „Blok 67”, poznatija kao „Belvil” što, uostalom, piše i na sajtu ovog javnog preduzeća.

EPS će u „Belvilu” zakupiti 4.000 kvadrata, na pet godina što će ih koštati 4,3 miliona evra bez PDV-a. Zakup po kvadratu je 18 evra bez PDV-a.

Umesto da  ima svoje zgrade koje će i sami izdavati u zakup i od toga zarađivati, EPS godinama iznajmljuje najveći deo poslovnog prostora koji sada koristi.

Zaposleni EPS-a moraće da se sele na Novi Beograd zato što im je dosadašnji „gazda” kod koga su podstanari, a to je „Elektromreža Srbije” (EPS i EMS su do 2005. godine bili jedno preduzeće) dao otkaz za korišćenje zgrade u Ulici vojvode Stepe na Voždovcu. Tu sada radi najveći broj EPS-ovih zaposlenih.

Oko 500 radnika bi trebalo da se preseli s Voždovca, jer za njih nema mesta u prostorijama u Balkanskoj i Ulici carice Milice na Zelenom vencu, u zgradama koje su delom u vlasništvu ovog javnog preduzeća .

Zgrada u Balkanskoj, gde danas sedi menadžment i deo administracije EPS-a, u vlasništvu je ovog javnog preduzeća, dok zgrada u Carice Milice nije cela u vlasništvu, već jedan deo.

Upitan kako je to moguće da EPS nema dovoljno svog prostora izvor „Politike” u ovom preduzeću ne može da precizira koliko je ukupno kvadrata koje je u njihovom vlasništvu u ove dve zgrade, ali kaže, da nije više od 800 do 1.000. Tu realno nije moguće smestiti toliko zaposlenih čiji broj stalno raste.

Zgrada u Vojvode Stepe je 2005. godine, ističe naš sagovornik, podelom pripala EMS-u koji sada planira da tu napravi berzu struje, pa EPS mora da traži druge prostorije. Na pitanje koliko je prostora potrebno za berzu struje koja bi trebalo da se nađe u toj zgradi, isti sagovornik kaže, da je za to potrebna jedna soba i kompjuter.

Dodatni razlog zbog kog EPS-u treba poslovni prostor je i to što je i novo preduzeće „EPS snabdevanje” koje je sada smešteno na Terazijama broj 27, takođe podstanar kome uskoro ističe ugovor o zakupu, pa i te zaposlene treba negde preseliti.   

Isti agovornik objašnjava da se razmišljalo o tome da se proda imovina u Balkanskoj i deo u Ulici carice Milice i da se taj novac uloži za završetak zgrade kod „Hajata” čija je gradnja davno počela. To zdanje još stoji nedovršeno jer je država takvu odluku stopirala, uz objašnjenje da ne može EPS da rasprodaje državnu imovinu.

------------------------------------------------------------------------

Zgrada kod Hajata

EPS je mogao odavno da ima svoju zgradu i to na Novom Beogradu, pored zgrade hotela „Hajat”, iza pumpe „Dejton”. Objekat su počeli da grade još devedesetih godina prošlog veka, sazidali su ga, stavljeni su prozori i tu se stalo, jer, kako se tvrdi, nikada nije bilo dovoljno para da se završi, tako da sudbina ovog objekta u novobeogradskom Bloku 20 još nije poznata.

Čini se da pare nisu bile jedini razlog za to što ona i danas stoji kao ruglo, već tu ima i nekih neraščišćenih imovinskih odnosa. Predstečajni postupak za tu zgradu počeo je 1996. godine pred tadašnjim Trgovinskim sudom u Beogradu, a stečajni je 2001. otvorila Agencija za privatizaciju i od tada je promenila čak devet stečajnih upravnika.

Za sve te godine oko 60.000 praznih i nedovršenih kvadrata između hotela „Hajat” i bivših „Geneksovih”, danas „Deltinih” apartmana, zjapi prazno. Planirano je da zgrada ima 400 kancelarija, veliki kongresni centar, a u sredini zdanja atrijum.

Zgrada ima 13 spratova obloženih sada već oronulim fasadnim dekorativnim pločama i tamnim staklima ispod kojih su na sve strane raštrkani betonski stubovi, armatura, otpaci i srča.

------------------------------------------------------------------------

EPS: Ugovor o zakupu nije još potpisan

U EPS-u kažu da je radi veće efikasnosti u nabavci i ostvarivanja povoljnijih uslova u izboru najpovoljnijeg ponuđača, odlučeno da se nabavi zajednički prostor. Nepredviđeni i neplanirani događaji uticali su da se postupak javne nabavke uradi sprovođenjem pregovaračkog postupka bez objavljivanja poziva za podnošenje ponuda, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. JP EPS je od Uprave za javne nabavke zatražio i dobio pozitivno mišljenje o osnovanosti primene pregovaračkog postupka bez objavljivanja poziva za podnošenje ponuda.

– Postupak je još u toku i ugovor o zakupu nije još potpisan, odgovoreno nam je.

Blagovremeno, do dana predviđenog za istek roka za podnošenje ponuda (22. maj 2014. godine) ponude su dostavila tri ponuđača.

„Blok 67 Associjets” ponudio je cenu zakupa po kvadratnom metru od 17,77 evra bez PDV-a, „Eureka BAR” 17,50 evra bez PDV-a, a „Prigan” 23,49 evra, bez PDV.

Samo je „Blok 67 Associjets” ispunio sve uslove iz konkursne dokumentacije i Zakona o javnim nabavkama, i njihova ponuđena cena ne prelazi vrednost procenjene vrednosti javne nabavke i ponuda je ocenjena kao prihvatljiva.

U EPS-u navode da za obavljanje svoje delatnosti, pored poslovnih objekata u Beogradu, Carice Milice 2 i Balkanska 13, koristi i poslovnu zgradu „Elektromreže Srbije” u Vojvode Stepe 412.

Istovremeno, Privredno društvo za snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca „EPS snabdevanje” na osnovu Ugovora o zakupu poslovnog prostora, zaključenog 15. 8. 2013. godine sa preduzećem „Interkomerc”, za potrebe obavljanja svoje delatnosti, koristi 480 kvadratnih metara prostora na lokaciji Terazije 27.

Neophodno je obezbediti prostor za 250 zaposlenih, jer je JP EMS u februaru ove godine dopisom obavestilo JP EPS da je neophodno osloboditi poslovni prostor u njihovoj zgradi, zbog čega je potrebno iseliti 50 zaposlenih JP EPS iz te zgrade i pronaći drugi prostor za njih.

„EPS snabdevanje” je u avgustu 2013. godine zakupilo prostor na Terazijama 27 od firme „Interkomerc“ koja je rešenjem Privrednog suda od januara 2014. godine u predstečajnom postupku i ima probleme u plaćanju telefonskih usluga i često „EPS snabdevanje” ima problema sa zakupodavcem, te je neophodno pronaći novi prostor i za 150 zaposlenih „EPS snabdevanja”. 

Jasna Petrović-Stojanović

objavljeno: 05.06.2014.
Pogledaj vesti o: Miroslav Mišković

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.