Izvor: Politika, 23.Dec.2013, 19:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EPS javno preduzeće do marta 2014.

Prema novom statutu EPS-a, opšte akte koje donosi direktor mora da odobri i Nadzorni odbor

Elektroprivreda Srbije (EPS) bi do kraja prvog kvartala 2014. godine trebalo da iz javnog preduzeća pređe u akcionarsko društvo, najavila je Zorana Mihajlović, ministarka energetike.

Plan je bio da EPS od Nove godine promeni status i pređe u akcionarsko >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << društvo, ali će se taj rok za sada pomeriti.  

Ona je, posle konstitutivnog sastanka Nadzornog odbora EPS-a, na kome je usvojen predlog statuta kompanije, koji vlada treba da odobri, rekla da donošenje tog akta predstavlja pravnu osnovu za transformaciju tog javnog preduzeća.

– Neophodno je da se statut zbog još nekih sugestija dotera, a poenta je da će u EPS-u ubuduće biti dva nivoa upravljanja, jer se uvek može dogoditi da neko ne poštuje odredbe statuta. Zbog toga je neophodna dupla kontrola poslovanja. U statut bi trebalo da budu uključene sugestije da opšte akte koje donosi direktor mora da odobri i Nadzorni odbor i da se uvede dublja kontrola i kazne za one koji ne poštuju statut – kategorična je Mihajlovićeva.

Na pitanje kada bi EPS mogao dobiti novog direktora, s obzirom na to da je konkurs za izbor odavno završen, ona je rekla da se čeka da komisija vlade u kojoj nema nikoga iz resornog ministarstva, predlog stavi na dnevni red vlade i da će se onda i to pitanje rešiti.

– Za sada je najvažnije da sistem funkcioniše, da nema problema sa snabdevanjem strujom, a uskoro se očekuju i po izgledu novi računi za struju – dodala je ministarka.

Aleksandar Obradović, vršilac dužnosti direktora EPS-a, ocenio je da će, preko novog statuta, rad tog javnog preduzeća biti transparentniji, a akcenat će biti stavljen na produktivnost kompanije i merenje uspešnosti rukovodstva.

Nadzorni odbor, dodao je on, više neće biti korišćen kao maska za neke radnje i neefikasnost zavisnih privrednih društava, kao što je bilo do sada, nego postavlja osnove za promenu načina upravljanja, a odgovornost će dobiti svoje ime.

Predsednik Nadzornog odbora Aca Marković saopštio je da je to telo juče usvojilo i odluku o privremenom finansiranju u prvom kvartalu 2014, kako bi EPS mogao nesmetano da funkcioniše zbog činjenice da vlada još nije dala saglasnost za plan poslovanja za sledeću godinu.

J. P. S.

objavljeno: 23.12.2013.
Pogledaj vesti o: Nova godina

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.