EPS ima 17 000 radnika viška

Izvor: Studio B, 27.Okt.2014, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EPS ima 17 000 radnika viška

Vlada Srbije do kraja godine moraće da definiše višak zaposlenih u javnom sektoru, jer je to jedan od uslova MMF-a, a već su urađene prve procene u EPS-u, po kojima je u toj kompaniji gotovo 17.000 ljudi višak, saznaje Kurir.

Najviše prekobrojnih biće u pet distribucija koje su deo poslova izgubile zbog formiranja preduzeća EPS Snabdevanje, a bez posla će ostati i većina od 4.400 radnika s Kosova, koji su 15 godina na platnom spisku EPS iako davno niti žive >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << niti rade na Kosovu, piše list. 

Prema saznanjima Kurira, prvi na udaru naći će se radnici koji se vode kao zaposleni u pogonima EPS na Kosovu jer osiromašena kasa kompanije nije više u mogućnosti da izdvaja godišnje oko pet milijardi dinara za njihove zarade.  Blizu 50 odsto ovih ljudi gotovo 15 godina ne radi, odnosno imaju rešenje da su na prinudnim odmorima i primaju 65 odsto plate.

To je tako od jula 1999. godine, otkako EPS više ne upravlja svojim kapacitetima na Kosovu, a definisano je Vladinom uredbom iz 1999.  Trenutno je u pogonima EPS angažovano njih nekoliko stotina i to na severu Kosova, koji uglavnom očitavaju struju.

EPS do sada nije želeo da ih otpušta zbog odluke Vlade, ali sad je dobijeno zeleno svetlo za to, pa će većina tih ljudi morati da ode uz dobar socijalni program, navodi izvor lista.  Pored njih, na udaru su i zaposleni u elektrodistribucijama koji će, sudeći po svemu, biti najveće žrtve korporativizacije, jer će veliki deo administrativnih radnika iz ovih pogona biti višak. 

Iz EPS nisu želeli da komentarišu saznanja Kurira, ali da se sprema strujni udar na radnike EPS potvrdio je u subotu i ministar finansija Dušan Vujović. 

"U EPS je mnogo nelogičnosti, počevši od broja direktora, pa do broja zaposlenih. Po našim procenama, tamo će se smanjiti broj ljudi za 17.000. Naravno, nije reč o monterima i drugim radnicima koji su deficitarni, već o ljudima koji će korporativizacijom izgubiti radno mesto", rekao je on. 

Vujović je dodao da će se tim procesom smanjiti i broj direktora sa 600 na 100, kao i da nije više moguće finansirati ni nekoliko hiljada radnika koji se vode da rade u pogonima na Kosovu, a tamo nisu angažovani.
Pogledaj vesti o: EPS

Nastavak na Studio B...



Povezane vesti

U EPS ima 17 000 radnika viška

Izvor: GdeInvestirati.com, 27.Okt.2014

BEOGRAD - Vlada Srbije do kraja godine moraće da definiše višak zaposlenih u javnom sektoru, jer je to jedan od uslova MMF-a, a već su urađene prve procene u EPS-u, po kojima je u toj kompaniji gotovo 17.000 ljudi višak, saznaje Kurir...Najviše prekobrojnih biće u pet distribucija koje su deo...

Nastavak na GdeInvestirati.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.