Izvor: RTS, 10.Apr.2015, 00:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bez licitacije o poskupljenju struje i gasa
Jedan od prioriteta Vlade je da osigura energetsku bezbednost zemlje. Cene nafte i gasa su komercijalne, a premijer je potvrdio da će MMF-u predložiti da najavljeno povećanje cene struje za domaćinstva bude dvostruko niže od predviđenih 15 odsto. Cena struje za sada miruje, a ministar energetike kaže da sa datumima poskupljenja ne treba licitirati.
Za struju se traži održivo rešenje. Resorni ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kaže da pre odluke o poskupljenju struje EPS mora da poboljša efikasnost kako bi procnat povećanja bio što manji.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da pokušavaju da nađu neki balas između činjenice da postoje zahtevi MMF-a i finasiskih institucija da dođe do korekcija cene sa jedne strane i sa druge strane da Vlada mora da vodi računa o socijalno ekonomskoj situaciji u Srbiji. Antić dodaje da je i akciza deo tog razgovora.
Stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji Deheng Kim ocenjuje da je Vlada mnogo uradila na reformana i da neke mere traže više vremena. A reogranizacija EPS-a je važnija od poskupljenja struje.
"Iako se dosta u medijima priča o povećanju cene struje, mnogo je važnije da se do kraja sprovede reforma EPS-a, iako je to za običnog čoveka manje primetno", naveo je stalni predstavnik MMF-a u Srbiji.
Sa zemljama regiona Srbija razmatra sve mogućnosti snabdevanja gasom: od terminala na Mediteranu do povezivanja zemlje sa novim gasnim pravcima - "Turski tok" koji će dopremati ruski gas do Turske, ali i gasovodima TANAP i TAP za dotok gasa iz Azerbejdžana.
"U skladu sa trećim energetskim paketom svi infrastrukturni projekti treba da obezbede da gasovodi budu tržišno orjentisani i otvoreni za jednu tržišnu utakmicu da svi mogući snabdevači gasom mogu da zakupe određene kapacitete", naveo je Antić.
Stručnjaci ocenjuju da su zemlje Balkana najugroženije jer imaju jedan pravac za snabdevanje. Treba brzo tražiti alternativno snabdevanje jer je Gasprom već objavio da će od 2019. prekinuti tranzit gasa kroz Ukrajinu.
Voja Vuletić iz Udruženja gasa Srbije kaže da bi dobro bilo ako sada može nešto da se uradi preko Grčke.
"Da bi jedan gasovod mogao da se gradi postoje samo dva uslova - treba da ima gas i treba da ima para. Za TANAP možda ima para ali gasa ima malo. Prema tome videćemo šta će od svega toga da bude", naveo je Vuletić.
Zemlje regona očekuju da će im Evropska unija biti aktivan partner u finasiranju tih projekta.
Odluku o poskupljenju struje donosi Agencija za energetiku a ne Vučić i MMF
Izvor: 011vodič.com, 10.Apr.2015
Poskupljenje struje ne zavisi od vlade i MMF-a, već o tome odlučuje Agencija za energetiku na predlog Elektroprivrede Srbije.. Struja neće poskupeti bar još mesec dana, rekao je premijer Aleksandar Vučić. Poskupljenje je dogovoreno u okviru aranžmana sa MMF-om i biće tema naredne revizije...















