
Izvor: B92, 15.Maj.2012, 02:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počelo zasedanje Sabora SPC
Beograd -- Svetom arhijerejskom liturgijom u Sabornoj crkvi u Beogradu označen početak redovnog majskog zasedanja Svetog arhijerejskog Sabora Srpske pravoslavne crkve.
Poslednja sednica najvišeg crkvenog tela održana je prošle godine u maju, pa se očekuje da će ovog puta na dnevnom redu bit mnoge teme - od podela eparhija i eventualnog uspostavljanja novih, do odnosa SPC sa drugim pravoslavnim crkvama i priprema za proslavu 17 vekova od Milanskog edikta, koja će biti održana naredne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godine u Nišu.
Portparol SPC vladika Irinej bački je za RTS kazao da će biti razmatrana i tekuća pitanja crkvene prosvete, kao i teškoće sa kojima se Crkva suočava u Crnoj Gori, kako je rekao, još više u Makedoniji, ali jednim delom i "ovde u matičnoj zemlji".
Sam početak zasedanja najvišeg crkvenog tela nije određen, ali se očekuje da će to biti po podne i da će trajati više dana.
"Novosti" saznaju da Sabor SPC najverovatnije neće pokretati postupke za penzionisanje pojedinih vladika, ali je moguće da se na njih izvrši neformalni pritisak da sami zatraže povlačenje.
Ovo bi mogao biti epilog najintrigantnije teme koja se nametnula pred ovogodišnje majsko zasedanje najvišeg crkvenog tela, koje počinje danas u beogradskom Patrijaršijskom dvoru.
"Nema sumnje da bi pojedinci u Saboru nekolicinu vladika rado videli u penziji", saznaju "Novosti" iz vrha SPC.
Pravila SPC ne poznaju penzionisanje
Majsko zasedanje Sabora ove godine proći će bez jednog od najdelikatnijih pitanja - dolaska pape u Srbiju. Ova mogućnost definitivno je otpala između dva Sabora. Bez obzira na to, pod lupom vladika biće priprema proslave jubileja Milanskog edikta zakazana za 2013. godinu u Nišu.
Verski analitičar Živica Tucić kaže za B92 da iako druge crkve objavljuju unapred dnevni red, ovde to nije praksa, te se zbog toga ne zna da li je penzionisanje pojedinih vladika zaista tema ili ne.
"Ono što ja kao analitičar saznajem, eto ima i u medijima, bilo bi navodno reči o penzionisanju nekih episkopa, onda drugi izvori kažu da toga uopšte neće doći, a radi se o penzionisanju nekolicine episkopa kako bi crkva verovatno podigla svoj kredibilitet."
On, međutim, objašnjava, da pravila crkve to čine skoro nemogućim.
"Crkva ne predviđa penzionisanje, da nekoga ona pošalje u penziju, ali uvek može tako to uraditi da određeni episkopi zatraže da budu penzionisani, umirovljeni, to je i bilo u istoriji SPC", objašnjava Tucić.
Pretpostavlja se da bi se na Saboru moglo raspravljati i o položaju SPC u Crnoj Gori. Predlozi su različiti - od toga da ne treba ništa menjati, pa do toga da se na prostoru Crne Gore Crkvi da autokefalnost kako bi se očuvala imovina Crkve i omogućio život bez progona sveštenstvu i monaštvu. Međutim, o tome za sada nema jedinstvenog stava.
Pogledaj vesti o: Dvor