Pobeda nad nejači ne služi na čast nijednoj vojsci

Izvor: RTS, 04.Avg.2017, 13:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Pobeda nad nejači ne služi na čast nijednoj vojsci"

Dok se u Hrvatskoj slavi vojno-policijska akcija "Oluja", porodice ubijenih i nestalih i 22 godine kasnije čekaju da se uradi ekshumacija poznatih grobnih mesta i identifikuju tela žrtava zločina za koje niko u Hrvatskoj nije odgovarao niti za to postoji politička volja, ocenjeno je na konferenciji Udruženja porodica nestalih i poginulih "Suza".
Predsednica tog udruženja Dragana Đukić rekla je da pravda >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za porodice žrtava ni 22 godine nakon zločina nije dostižna, odgovornih nema, predugo se čeka na ekshumacije i identifikacije.

"Hrvatska ima grobna mesta i trule krstove na njima. U Zagrebu se godinama nalaze ostaci koji nisu identifikovani, a porodice žive u nezvesnosti", rekla je Đukićeva na konferenciji za novinare povodom 22. godišnjice od akcije "Oluja", u kojoj je više od 200.000 Srba proterano iz Hrvatske, blizu 2.000 njih je stradalo ili se vode kao nestali.
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da se oko 900 osoba još vode kao nestale u Oluji, od tog broja 540 su žene i stariji od 60 godina.
"Ne može da se slavi velika pobeda nad nejači, nad starima od preko 60 godina, nad ženama, decom... To ne služi na čast nijednoj vojsci", istakao je Odalović i dodao da zločin u "Oluji" pod komandom generala Ante Gotovine nije smeo da prođe nekažnjeno i da ne sme da se zaboravi.
Ukazao je da se predugo čeka da se uradi ekshumacija poznatih grobnih mesta.
Na konferencii je govorila i Nevenka Dobrić, koja je izgubila maloletnog sina i svekra (63) u "Oluji" i koja je tužila državu Hrvatsku, ali da je spor izgubila jer nije imala da plati 5.000 evra.
"Mali je 12 godina imao, ni kriv ni dužan. Goniću dok sam živa, neću odustati. Ja znam da je hrvatska vojska pucala, a po njihovom je da je stradao u ratnim dejstvima. Na kraju je slučaj zastareo", rekla je uplakana žena i dodala da je taj slučaj sada pred Ustavnim sudom Hrvatske i da će ako treba ići i u Strazbur.
Nikola Puharić iz Inicijative mladih iz Zagreba predao je Udruženju peticiju izvinjenja svim žrtvama "Oluje" koju je u protekle dve nedelje potpisalo 600 osoba, uglavnom mladih ljudi.
"Ona treba da dođe od naših najviših instanci. To je najmanje što može da se uradi Hrvatskoj nakon ovakvog kršenja ljudskih prava u vojno-policijskoj akciji 'Oluja' i neprocesuiranja odgovornih za zločin", rekao je Puharić.
"Pred vlasti Hrvatske istaći pitanje procesuiranja zločina"
Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije kaže da porodice žrtava ubijenih i prognanih Srba u hrvatskoj akciji "Oluja" do danas nisu dobile bilo kakvu satisfakciju za svoj gubitak.
To udruženje, na 22. godišnjicu "Oluje" podseća je u toj akciji ubijeno više od 1.200 srpskih civila, od kojih je više od 60 odsto bilo starije od 60 godina.
Zbog toga je pozvalo vlasti u Srbiji da pitanje procesuiranja počinioca ratnih zločina nad Srbima u Hrvatskoj, pronalska nestalih lica, suočavanja sa prošlošću i satisfakcija svim žrtvama - bude jedno od pitanja koje se hitno mora staviti na dnevni red u daljim razgovorima sa predstavnicima vlasti Hrvatske.
"Za sve zločine, za najveće etničko čišćenje posle drugog svetskog rata, za udruženi zločinački poduhvat u 'Oluji', kako je to utvrđeno i obrazloženo na 1.300 stranica prvostepene presude Haškog suda - Hrvatska nije kažnjena ni na koji način, već je nagrađena sramnom drugostepenom presudom sudije Merona, kojom su hrvatski generali Gotovina i Markač oslobođeni", navodi se u saopštenju.
Dalje se ukazuje da Hrvatska preko 20 godina nije u stanju da izrazi iskreno žaljenje prema nevinim srpskim žrtvama, već naprotiv sve one porodice koje pokrenu pitanje reparacije pred sudovima odbija i ispostavlja ogromne sudske troškove.
Za 22 godine Hrvatska je za navedene zločine pravosnažno osudila samo jedno lice, što jasno govori da nije i ne namerava da ozbiljno sudi za ove i sve druge ratne zločine počinjene nad Srbima, smatra Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije.
Podseća se i da se po evidenciji Udruženja više od 1.700 lica vode kao nestala, kao i da u Hrvatskoj postoje poznata grobna mesta srpskih žrtava iz "Oluje" koje Hrvatska nije u stanju da ekshumira.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.