OD NEŽNOSTI DO ŠAMARA: A posle prvog uslediće i drugi, treći... zato ŽENE, NE TRPITE NASILJE!

Izvor: Blic, 24.Nov.2017, 14:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OD NEŽNOSTI DO ŠAMARA: A posle prvog uslediće i drugi, treći... zato ŽENE, NE TRPITE NASILJE!

Ohrabrimo žene da prijave nasilje, poručila je Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i podseća da od danas u Srbiji počinje akcija "16 dana aktivizma".

- Svi zajedno moramo ohrabriti žene da ne trpe i ne prikrivaju nasilje kome su izložene. Žene će biti zaštićene, a nasilnici najoštrije kažnjeni, i to je osnovni zadatak celokupnog društva - kaže Paunović i dodaje da akcija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << "16 dana aktivizma" do 10. decembra, koji je Međunarodni dan ljudskih prava.

Jedna od tri žene žrtva

Paunović u saopštenju dostavljenom medijima navodi da nasilje nad ženama i devojčicama predstavlja najčešći i najteži oblik kršenja ljudskih prava i sloboda, te dodaje da podaci pokazuju da je jedna od tri žene u svetu pretrpela fizičko nasilje, bila žrtva seksualnog nasilja ili je doživela neki vid zlostavljanja, pri čemu je nasilnik najčešće muškarac iz bliskog okruženja.

Od nežnosti do šamara

- Muškarac koji zlostavlja ženu ima momente kada je ljubazan i nežan do sledećeg čina nasilja. Kupuje joj cveće, parfeme, izvodi je u šetnju, deci kupuje poklone. Tim pozitivnim ponašanjem i obećanjima daje ženi nadu da će se promeniti. Tokom vremena ovi trenuci su sve ređi, a nasilje sve češće. Nažalost, u nekim slučajevima ima i smrtni ishod - objašnjava Paunović uobičajeni model ponašnja nasilnika.

Zato je, kaže, važno da se unapredi aktivnosti na lokalnom nivou, s obzirom da su jedinice lokalne samouprave ključni faktori neposrednog delovanja u prevenciji i zaštiti od nasilja.

- Ukoliko do nasilja dođe, sve službe na lokalnom nivou moraju biti mobilne i koordinisano delovati - navodi Paunović, ali kaže da je osim pomoći države i društva jednako važna i podrška nevladinog sektora koji žrtvama nasilj po pravilu pruža pomoć i radi na prevenciji nasilja.

Paunović je podsetila da Srbija kao članica Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) u skladu sa preporukama, redovno izveštava nadležni Komitet Ujedinjenih nacija o rezultatima postignutim u prevenciji i zaštiti žena od nasilja, te poručuje da obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama treba da doprinese podizanju svesti o činjenici da su žene širom sveta žrtve seksualnog, psihičkog, fizičkog, porodičnog nasilja, zlostavljanja i mnogih drugih vidova nasilja.

Omerović: Da se izborimo sa problemom nasilja nad ženama

Meho Omerović, predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, danas je, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, izrazio je nadu da će u periodu koji je pred nama doći do značajnijeg napretka i da ćemo konačno naći način da se izborimo sa tim velikim problemom.

- Verujem da danas ipak imamo institucije kojima žene u nevolji mogu da se obrate, u kojima rade odgovorni profesionalci koji su spremni da im pruže pomoć i podršku, da njihove probleme, strahove i sumnje shvate ozbiljno i da ulože maksimalne napore da prepoznaju i spreče nasilje - rekao je on.

Omerović je dodao da je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembar, kada se ljudi širom sveta ujedinjuju u kampanji posvećenoj borbi protiv nasilja nad ženama, prilika da se prisetimo svih žena koje su bile žrtve nasilja - od žena žrtava diktatorskih režima koje su izgubile život zbog svojih ideja i zalaganja za ženska prava, do žena koje su žrtve porodičnog i partnerskog nasilja, navodi se u saopštenju.

- Tim povodom i ove godine smo dužni da ponovimo koje su naše obaveze i odgovornosti u sprečavanju nasilja nad ženama. Ono što je nažalost i dalje veliki problem u našem društvu jeste fizičko nasilje koje žene trpe od strane bračnih ili vanbračnih partnera. Poslednji primer ubistva žene u Pančevu je nažalost samo jedan u nizu tragičnih događaja koji su se desili ove godine i koji se kontinuirano dešavaju dugi niz godina. Stoga borba protiv porodičnog i partnerskog nasilja prema ženama treba da bude u vrhu naših prioriteta - istakao je on.

Spori pomaci

Prema njegovim rečima, pored svih zakonskih rešenja, kampanje koje se sprovode u sredstvima informisanja, sve bolje koordinacije državnih organa nadležnih za aktivnosti u borbi protiv nasilja, čini se da su pomaci spori.

- Za žene prema kojima su nasilnici išli dotle da im oduzmu život, već je prekasno, a za njihovu decu, užu i širu porodicu, nema druge utehe, osim da ubice budu adekvatno kažnjene. Stoga se nadam se da će sudovi u svim slučajevima nasilja nad ženama imati u vidu težinu učinjenog krivičnog dela, ali i opštu poruku koju izrečenom sankcijom šalju društvu da je nasilje nad ženama težak zločin, da predstavlja težak oblik kršenja ljudskih prava i da će svi budući nasilnici imati istu sudbinu - dodao je Omerović.

Još oštrije kazne

On je istakao da kazne prema nasilnicima nad ženama moraju biti oštre i efikasne.

- Međutim, kazne očigledno nisu dovoljne da bi se nasilnici sprečili da izvrše krivično delo. Potrebno je raditi preventivno i menjati svest ljudi, pa i svest tih osoba koje je teško nazvati ljudima, koji su u stanju da oduzmu život drugom ljudskom biću i da unište budućnost svojoj deci - kaže Omerović.

On je ukazao da država jeste obavezna da stvori zakonski i institucionalni ambijent u kome će žene biti zaštićene od nasilja, kao i da preduzima preventivne mere kako bi se nasilje pre svega prepoznalo, a onda i sprečilo.

- Dosta toga je učinjeno, ali očigledno nije dovoljno i očigledno je da negde grešimo, počev od medijskih sadržaja koji su prepuni nasilja, do toga da centri za socijalni rad daju dozvolu za viđanje dece nasilniku koji je već bio prijavljivan i koji poseduje oružje - naveo je Omerović i istakao:

"Takođe, prebacivanje odgovornosti na žrtvu, razumevanje postupaka nasilnika i prećutno odobravanje je nešto što još uvek postoji u našem društvu, a proizilazi iz predrasuda kojima se žene degradiraju i omalovažavaju. Ovom prilikom apelujem i na same žene da ne trpe i ne poriču nasilje, već da reaguju dok još ima vremena i nasilje prijave".

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Stefanović: Ove godine ubijeno 26 žena u porodičnom nasilju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Nov.2017

U okviru porodice i partnerskih odnosa, ove godine ubijeno je 26 žena i to je i dalje užasno veliki i neprihvatljiv broj, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović..."To jeste manje od prošle godine i poražavajućeg i najtežeg skora koji smo imali - 36 žena koje su izgubile...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.