Tabaković: Verujte NBS, dinar će ostati stabilan

Izvor: Radio 021, 29.Feb.2016, 11:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tabaković: Verujte NBS, dinar će ostati stabilan

Narodna banka Srbije će raditi tako da će i dalje održavati stabilnost kursa, uz najmanje troškove i najviše rezultata, izjavila je danas guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.

Tabaković je za RTS, na pitanje o preporuci MMF da NBS dozvoli veće dnevne promene kursa, rekla da će NBS kao i do sada činiti sve da te fluktuacije budu procenjene po svojoj prirodi i da uz najmanji trošak postigne najveću stabilnost.

"Ja pitam sa kojim ciljem, zbog čijeg interesa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << i sa kojim rezultatom treba dozvoliti veće dnevne oscilacije. Greška da treba zbog dugoročne stabilnosti dozvoliti veće dnevne oscilacije koje su mnoge zemlje koje imaju visoku evroizovanu ekonomiju posegle za tim teorijskim konceptom čistog targetiranja inflacije, sa bukvalnom neintervenisanjem na deviznom tržištu, je prošlost i greška koja je plaćena trošenjem deviznih rezervi i bukvalno otvorenošću za šokove", rekla je Tabaković.

Tabaković je rekla da je od početka godine na odbranu dinara potrošeno 390 miliona evra, a da je napuštanje investitora koji ulažu u hartije od vrednosti u čitavom regionu, koji izlaze sa tržišta kupujući devize, stvorilo pritisak na kurs.

Podsetila je da je od 2010. godine do 2012. godine i momenta kada je ona postala guvernerka potrošeno 3,7 milijardi evra za odbranu dinara, a da je on oslabio 19 odsto, dok je za poslednje nepune četiri godine potrošeno 1,3 milijarde, pri čemu je dinar oslabio nepunih četiri odsto.

Tabaković je istakla da građani treba da imaju poverenje, jer je NBS ostvarila kredibilitet.

Autor: Tanjug
Pogledaj vesti o: Dinar

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.