
Izvor: B92, 14.Avg.2016, 15:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Plate skaču na 500 EUR, minimalac 130 RSD
Beograd -- Minimalna cena radnog sata mogla bi, umesto trenutnih 121 dinar, da bude oko 130 dinara.
Vlada Srbije je spremna da podrži povećanje minimalca negde "na sredini" između zahteva sindikata i predloga poslodavaca, nezvanično saznaje Tanjug.
Jasno je da će povećanje minimalne cene rada predstavljati značajan korak za vladu.
Vlada je, međutim, spremna na taj izdatak, sudeći prema >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << najavi premijera Aleksandra Vučića tokom predstavljanja ekspozea.
On je tada najavio da će do povećanja zasigurno doći, ali nije precizirao cifru za koju se vlada zalaže, ističući da se s tom cifrom neće izlaziti pre socijalnog dijaloga u okviru SES-a.
"Koliko će povećanje biti, zavisi dobrim delom od vlade, ali prvo da vidimo koliko mogu da se dogovore poslodavci i sindikati, pa ćemo i mi izaći s predlogom", rekao je Vučić.
Premijer je naglasio da to svejedno nije laka odluka.
Između 230.000 i 250.000 građana je, prema nekim procenama, na minimalcu, dok sindikati procenjuju da je onih čije su plate zakonski najmanje - oko 300.000.
Sindikat traži da se minimalna cena rada poveća na 140 dinara po satu, dok su poslodavci spremni da sa trenutnih 121 dinar podignu cenu na 123 -124 dinara.
Sindikati istovremeno tvrde da će povećanje minimalne zarade povećati direktno i prihode budžeta, budući da će porezi i doprinosi biti obračunavani na veće iznose plata, te da neće biti deo sive zone, već legalnih tokova.
Veće plate, kako navode, poguraće potrošnju, a ona lančano i rast bruto domaćeg proizvoda zemlje.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je u izjavi Tanjugu da bi za radnike čije su plate zakonski minimalne povećanje u iznosu koji Tanjug nezvanično saznaje bio kvalitetan pomak, i podsetio da poslednje dve godine nije bilo povećanja, a prošle godine je tek vraćano ono što je zbog fiskalne konsolidacije od plata smanjeno.
"Veći minimalac znači i veće doprinose, više će biti novca za PIO Fond i RFZO, kupovna moć građana je mnogo veća. To će biti značajan pomak za celu privredu Srbije", kaže Orbović.