I odlazak u kafić luksuz

Izvor: Blic, 06.Jul.2009, 12:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I odlazak u kafić luksuz

Novi Sad - Prosečni Novosađanin više od polovine kućnog budžeta potroši na hranu, more nije video najmanje devet godina, u „slamarici” nema sačuvan ni dinar, a jedini luksuz koji sebi može da dozvoli su kafa i sladoled u Zmaj Jovinoj ili Dunavskoj ulici i to jednom mesečno, pokazalo je istraživanje „Blica” u kojem je učestvovalo više od 50 novosadskih porodica.

Novosađani bi, statistički gledano, kući svakog meseca trebalo da donose >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << po dve prosečne plate od 34.000 dinara i da im posle popunjavanja potrošačke korpe ostane novca i za račune, i za benzin, i za garderobu. Prema republičkom Zavodu za statistiku, većina porodica bi praktično trebalo da raspolaže mesečnim budžetom od 50.000 do 70.000, ali se kroz naše istraživanje ispostavilo da se tek svaka deseta među njima uklapa u takvu sliku.

Velika većina, čak 56 odsto porodica, mesečno se snalazi sa znatno manje novca, od 30.000 do 50.000 dinara. Još je poraznije to što gotovo petina njih živi na minimalcima, sa manje od 30.000 dinara mesečno.

- I suprug i ja radimo, ali su nam primanja 28.000 dinara, nekada za hiljadu više ili manje. Pritom, radimo u tri smene, ja u megamarketu, a on je kurir, pa radi na procenat. Ponekad, kada mi zakukaju prijatelji i poznanici, koji donesu i više od 50.000 dinara u kuću, desi mi se da se zapitam kako mi to uopšte živimo? Inače o tome ne razmišljam, tako je kako jeste. Živimo kod njegovih, pa oni brinu o računima, mi plaćamo samo telefon. Hranu nabavljamo dva puta mesečno isključivo u megamarketu, a povrće i voće dokupim na pijaci. Kuvam svakog dana, često i večere, i tako znatno uštedimo. Ne idem kod frizera, sestra mi sređuje kosu, a muža šišam ja. Na letovanja ne idemo, a garderobu nabavljamo tamo gde se zna da je najjeftinije: u Temerinu, carinskim i kineskim radnjama i na Najlonu. A i sama ponekad šijem - priča Milena Katonić (34).

Većina novosadskih porodica upravo na hranu troši i više od polovine prihoda. U dinarima gledano, za nekoga hrana predstavlja izdatak do 15.000, a za nekoga od 35.000 dinara. Porodica Rozmirov, u kojoj rastu trojke Ljubica, Ognjen i Uroš, u jednom pazaru namirnica, i to bez grama mesa, ostave po 8.000 dinara. Jer, njihovim trojkama karton mleka od 12 litara potraje pet dana.

- Srećom, surpuga i ja imamo dobra primanja, sada nakupimo i po 65.000 do 70.000 dinara, ali i dalje polovina, pa i više, ode na hranu. Kada pogledamo troškovnik dece, čak 80 odsto je hrana. Eto, primera radi to je 12 litara mleka nedeljno i cela salama za nekoliko dana - kroz osmeh priča Dragan Rozmirov, otac.

Prema našem istraživanju, na hrani najviše štede penzioneri, koji uspevaju mesečno da se prehrane i sa manje od 5.000 dinara!

Ali, i njima, kao i roditeljima sa malom decom i mladim parovima, mesečno opterećenje su i računi na koje utroše od 11.000 do čak 27.000 dinara, odnosno gotovo trećinu mesečnih prihoda.

Grejna sezona je za čak 75 odsto ispitanika najveći godišnji udar na bužet, daleko ispred registracije automobila koja je noćna mora za blizu 10 odsto Novosađana. Lečenje, pa makar to podrazumevalo i nekoliko odlazaka kod zubara za čak dva odsto ispitanika predstavlja nepodnošljiv izdatak, dok letovanje više niko i ne pominje. Na zajedničkom porodičnom letovanju je od 50 porodica prošle godine bilo svega tri, a ostatak je more poslednji put video pre dve do čak 20 godina! Nekima letovanje do te mere nedostaje da se našlo i na spisku pet osnovnih stvari zbog kojeg bi podigli kredit, odmah uz lečenje, belu tehniku, automobil i stan.

- Ako ostane viška novca, on se potroši u igraonici, za roditelje nema luksuza. Zaista ne pamtim ni kada smo supruga i ja otišli u Zmaj Jovinu na kafu. Ipak, hvala Bogu na ovoj deci - kaže Rozmirov. Upravo ovakav odgovor daje svaki drugi Novosađanin u istraživanju „Blica”.

Ušteđevina samo za lečenje i sahrane

Od 50 novosadskih porodica u istraživanju „Blica”, samo četiri u ovom trenutku imaju ušteđevinu, i to manju od 500 evra. Prema njihovim rečima, ovaj novac čuva se isključivo za „lečenje i sahrane”.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.