
Izvor: Kurir, 24.Sep.2010, 08:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
FINANSIJSKA INSPEKCIJA ZATVARA FIRME ZBOG NEKOLIKO DINARA
BEOGRAD - Od viška glava boli! Da li zbog manjka para u državnoj kasi, tek ključ u bravu inspektori stavljaju i vlasnicima radnji u čijoj se kasi
BEOGRAD - Od viška glava boli!
Da li zbog manjka para u državnoj kasi, tek ključ u bravu inspektori stavljaju i vlasnicima radnji u čijoj se kasi nađe nekoliko desetina dinara viška ili manjka. Samo u 2009. godini zbog ovog prekršaja privremeno je zatvoreno 4.208 radnji, dok je do 17. avgusta ove godine ista sudbina >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << snašla još njih 2.264.
Ma koliko da su im poslovne knjige uredne, ako ime se u kasi nađe koji dinar viška, slede kazne od 5.000 pa do miliona dinara, a za malo više para viška inspektori se ne libe da im zatvore radnju i na dva meseca.
Takvu sudbinu doživeo je i Predrag M. iz Beograda, čiju je knjižaru finansijska inspekcija zatvorila zbog viška u kasi od 150 dinara.
- Uredno vodim svu papirologiju, poštujem sve propise i nisam nikad imao problema dok mi jedan dan nije upala finansijska inspekcija. Sve su prekontrolisali i ja se nisam uznemiravao pošto sam verovao da će sve biti u redu. Bio sam šokiran kad su mi dali rešenje o zatvaranju knjižare na 30 dana zato što su u kasi našli 150 dinara viška - kaže Predrag M.
Da su finansijski inspektori nemilosrdni u kažnjavanju, potvrđuju i u Uniji poslodavaca Srbije, gde ističu da sve lokalne samouprave u svojim budžetima planiraju koliko se kazni mora godišnje naplatiti.
- To se godinama dešava. Država je najveći neprijatelj naše privrede. Imali smo primer na Vračaru kada je inspekcija zbog viška od tri dinara naplatila vlasniku radnje kaznu od 100.000 dinara. U Evropi zbog sitnih prekršaja inspektori prvo opominju, pa tek drugi put kažnjavaju, a kod nas odmah pišu kazne - kaže Dragoljub Rajić iz UPS.
Poreska uprava: Izbegavanje fiskalne kase
U Poreskoj upravi kažu da se prema zakonu svako neslaganje u kasi smatra prekršajem koji dokazuje da se sav promet ne odvija preko fiskalne kase.
- Poreskom obvezniku se, bez obzira da li je u pitanju pravno lice ili preduzetnik, u skladu sa zakonom izriče mera privremene zabrane obavljanja delatnosti u trajanju do 60 dana, što zavisi od težine prestupa. Pored toga, nadležnom prekršajnom sudu se podnosi i prekršajna prijava - kažu u Poreskoj upravi i dodaju da kazne za neslaganja u kasi iznose od 100.000 do milion dinara za pravna lica, odnosno 50.000 do 500.000 dinara za preduzetnike.