Dinar slabi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Jan.2010, 10:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinar slabi

BEOGRAD - Dinar je danas oslabio prema evru za 0,23 odsto i zvanični srednji kurs je 97,2271 dinara za evro, što je najslabija vrednost domaće valute prema evropskoj od uvođenja evra.

Prema zvaničnom srednjem kursu Narodne banke Srbije (NBS), evro vredi oko 23 pare više nego juče, kada je kurs bio 96,9951 dinara za evro.

Centralna banka prodala je u sredu, 6. januara, 20 miliona evra po kursu od 97,15 dinara za evro na međubankarskom deviznom tržištu kako bi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << sprečila prevelike dnevne oscilacija kursa.

Kako je NBS saopštila, intervencija je izvršena preventivno, radi postizanja dodatne dinarske likvidnosti i da se spreči pritisak na devizno tržište.

Narodna banka je povukla i dodatnih 18 milijardi dinara sa tržišta kroz repo hartije od vrednosti. U repo operacijama NBS prodaje hartije od vrednosti uz obavezu da ih nakon određenog roka otkupi uz kamatu.

Centralna banka je i 5. januara intervenisala na devizom tržištu prodajom 17 miliona evra po kursu od 96,8 dinara za evro.

Devizni kurs se formira na međubankarskom deviznom tržištu, a primenjuje se od 8.00 narednog radnog dana.

Bajec: Stabilizacija kursa se očekuje u drugoj polovini januara

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurij Bajec ocenio je danas da bi kurs dinara prema evru trebalo da bude stabilizovan u drugoj polovini januara, ističući da Narodna banka Srbije ima dovoljno deviznih sredstava da spreči značajnije slabljenje domaće valute.

Bajec, koji je i ekonomski savetnik premijera, izjavio je Tanjugu da nema razloga za paniku zbog slabljenja dinara poslednjih dana jer je centralna banka intervencijama na međubankarskom deviznom tržištu pokazala da preduzima mere "da bi sprečila brzo klizanje kursa naniže".

On je objasnio da stabilizacija kursa ne znači da će se dinar vratiti na ranije vrednosti, koje je imao prema evru, ili da se kurs uopšte neće menjati, već da neće biti njegovih naglih promena tokom jednog dana.

"Treba sačekati drugu polovinu januara i mislim da će se posle toga kurs ustaliti, ali, naravno, ukoliko bude situacija da se stalno stvara velika ponuda dinara, onda će ta tražnja za devizama, odnosno nesklad između ponude i tražnje dovesti do toga da dinar slabi", kazao je Bajec.

On je istakao da u tom slučaju NBS ima dovoljno sredstava da deluje stabilizirajuće na kurs.

Bajec je precizirao da to ne znači da će centralna banka uticati na trend kretanja kursa, odnosno globalni odnos ponude i tražnje, već da će paziti da fluktuacije kursa ne budu suviše velike.

Prema njegovoj oceni, NBS neće dozvoliti naglo slabljenje dinara i zbog toga što bi takve tendencije neminovno uticale na rast cena u Srbiji.

"Osnovni zadatak Narodne banke je da brine o stabilnosti cena, a pošto cene reaguju na slabljenje dinara mislim da taj momenat, takođe, treba imati u vidu", rekao je Bajec.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.