Izvor: Glas javnosti, 14.Feb.2010, 07:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinar od utorka jači prema evru za 30 para

BEOGRAD - Kurs dinara će u utorak, 16. februara, ojačati prema evru za 30 para 0,3 odsto, tako da će njegova srednja vrednost biti 98,3721 dinar za evro, objavila je NBS. Centralna banka ovih dana nije intervenisala na deviznom tržištu, a od početka godine ukupno je prodala 351,5 miliona evra.

Prema podacima NBS, dinar je u januaru nominalno oslabio u odnosu na evro za 2,6 odsto.

Tokom vikenda i državnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << praznika, primenjivaće se zvanični srednji kurs od petka, 12. februara, od 98,6728 dinara za evro, a u utorak, 16. februara, od 8 sati, novi kurs od 98,3721 dinar za evro.

Guverner NBS Radovan Jelašić rekao je protekle nedelje da su u januaru ove godine slabljenje dinara prema evru i obim intervencija centralne banke na međubankarskom deviznom tržištu bili mnogo manji nego u januaru prošle godine.

NBS je u januaru ove godine potrošila manje evra iz deviznih rezervi da bi podstakla promet i obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta i oscilacije kursa bile su manje, rekao je Jelašić i napomenuo da je NBS u ponedeljak, 8. februara, intervenisala prodajom 10 miliona evra, jer je promet u prepodnevnoj trgovini bio samo 4,6 miliona evra.

Dinar je u ovoj godini najjači prema evru bio 4. januara, kada je zvanični srednji kurs bio 95,9679 dinara za evro, a najslabiji 3. februara, kada je evro vredeo 98,7392 dinara, što je istorijski najniža vrednost domaće valute.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.