Izvor: B92, 06.Mar.2013, 22:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dinar je papren
Beograd -- Dokle god preti "strujni" udar na novčanike građana Srbije, mala je šansa da će dinar pojeftiniti, pišu Novosti.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije u utorak će odlučiti kolika će biti referentna kamatna stopa, ali u strahu od novih poskupljenja malo je verovatno da će pasti sa sadašnjih 11,75 odsto.
Sve su češće poruke, pa i iz same Vlade, da bi NBS mogla da razmisli o njenom spuštanju, jer je to jedini način da primer slede i komercijalne banke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i tako pojeftine zajmove privredi.
Profesori, predstavnici Vlade i privrednici, njih 500, od 13. do 15. marta će se 20. put okupiti na Kopaoniku kao učesnici Biznis foruma. Ove godine će tražiti lek za reindustrijalizaciju Srbije. Forum se i ove godine održava pod pokroviteljstvom Vlade Srbije, a u organizaciji Saveza ekonomista Srbije i Udruženja korporativnih direktora Srbije.
Baš to je u sredu poručio ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić najavljujući da će se sa guvernerom centralne banke, Jorgovankom Tabaković, sastati za desetak dana da vide kako da kurs dinara stave u funkciju izvoza i kako da snize kamate na kredite.
"S obzirom na to da se inflacija smiruje, NBS bi mogla da razmisli o tome da snizi referentnu kamatnu stopu, koja je dovela do ovolikih kamata na kredite", rekao je Dinkić.
"Sa ovako visokim kamatama i sa kratkim rokovima na kredite nije moguće razvijati privredu".
Istovremeno, profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin poručio je NBS da među sadašnje ciljeve, stabilnost cena i kurs dinara, treba da uvrsti i zapošljavanje.
"Monetarna politika je svedena na kontrolu potrošačkih cena i inflaciono targetiranje, koje tokom poslednjih deset godina uglavnom nije bilo ispoštovano", rekao je Đuričin.
"Ako je nivo referentne kamate visok, u tim uslovima nema reindustrijalizacije".
Pogledaj vesti o: Dinar
Dinar je papren, nema pojeftinjenja kredita
Izvor: Kamatica.com, 07.Mar.2013, 12:30
Dokle god preti "strujni" udar na novčanike građana Srbije, mala je šansa da će dinar pojeftiniti. Izvršni odbor Narodne banke Srbije u utorak će odlučiti kolika će biti referentna kamatna stopa, ali u strahu od novih poskupljenja malo je verovatno da će pasti sa sadašnjih 11,75 odsto..





