Dinar jača prema evru za devet para

Izvor: B92, Tanjug, 18.Sep.2009, 18:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinar jača prema evru za devet para

Beograd -- Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić kaže da je protiv otpuštanja radnika iz ministarstava i dodaje da će "lično na Vladi glasati protiv takvog rešenja".

"Ako Vlada takvu odluku i donese, spreman sam da platim kaznu, ali je ne znam da otpuštam radnike i ne mogu da ih otpuštam, otpuštanje radnika nije rešenje", rekao je Mrkonjić dok guverner NBS Radovan Jelašić kaže da čak ni otpuštanje 14 hiljada ljudi neće biti dovoljno.

Moramo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << naći način da zadovoljimo uslove MMF, ali otpuštanje radnika nije rešenje, svaki čovek mora dobiti posao, i "ja mislim da prema MMF moramo imati čvršći stav, moramo im objasniti naše stanje", istakao je Markonjić i dodao da "ne možemo više zvati međunarodnu zajednicu da nam uređuje stanje u zemlji, jer mi to moramo".

"Vlada Republike Srbije je dužna da zaposli sve svoje gradjane, a kako je to posebno pitanje, treba se organizovati tako da svi dobiju posao, ne vidim šta ćemo dobiti ako otpustimo 14 hiljada ljudi", rekao je Mrkonjić i zapitao - gde će ti ljudi, doći će ponovo pred vrata Vlade.

"I sada je mnogo nezaposlenih i trudimo se da ih zaposlimo kroz realizaciju raznih projekata", dodao je on i napomenuo da je u njegovom ministarstvu zaposleno 190 ljudi, "svaki ima svoj zadatak, svi rade, možda ne svi punim kapacitetom, svi znaju svoj posao i ja ih organizujem da rade i zadovoljan sam njima".

Svaki čovek je problem i mi u Vladi se moramo baviti tim problemom, Vlada nije "pačija škola", a "ja ako nadjem neradnika u mom ministarstvu ja ću da ga otpustim", dodao je Markonjić i ponovio da se sa MMF-om "možemo dogovoriti, mi nismo prezadužena zemlja, imamo perspektivu i mogućnost da sve dovedemo u red".

Jelašić: Najavljeno otpuštanje nedovoljno

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da otpuštanje od deset do 14 hiljada državnih službenika neće biti dovoljno da se ispune uslovi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o budžetskom deficitu za 2010. godinu.

Otpuštanje će doneti uštedu budžetu od deset do 12 milijardi dinara, što je oko trećine neophodnih ušteda, rekao je on i kazao da prema predlogu MMF deficit budžeta Srbije za 2010. godinu ne bi trebalo da premaši 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što znači da je neophodno uštedeti između 30 i 40 milijardi dinara.

Najavljeno smanjivanje broja državnih službenika je, kako je rekao, dobar početak, ali ako je preliminarni dogovor da se deficit spusti na 3,5 odsto BDP, to podrazumeva dodatne uštede ili dodatne prihode. "Ako se odustalo od povećanja poreza na dodatu vrednost (PDV), onda bi alternativa mogli da budu drugi poreski prihodi", kazao je Jelašić.

Marković: Biće para za otpuštene

Realno je da iz državne uprave ode oko 2.000 zaposlenih tokom sledeće godine, najavio je ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković.Zakon o državnim službenicima biće usvojen najverovatnije u oktobru.

„Na osnovu tog zakona moći će da počne proces racionalizacije u državnoj upravi već od 1. januara 2010", rekao je Marković.U upravi trenutno radi oko 28.000 ljudi, a posle racionalizacije, broj zaposlenih će se vratiti na nivo manji nego 2003.

Ministar kaže da će svi otpušteni radnici dobiti otpremnine. "Lako je govoriti u brojevima, ali to su ljudi koji imaju svoje porodice, tako da svi moraju da dobiju otpremnine, kao, uostalom, i zaposleni koji rade u privatnom sektoru", rekao je Marković.
Pogledaj vesti o: Dinar

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.