Izvor: BKTV News, 11.Maj.2012, 12:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas poskupljuje mleko, jogurt, sir
Neke vrste mleka, jogurta i sireva od danas su skuplje između dva i devet procenata. Narednih dana mogu se očekivati nove, više cene i drugih mlečnih proizvoda.
Dugotrajno Mleko UHT i jogurt proizvođača 'Imlek' poskupeće za jedan dinar, a narednih dana mogu se očekivati poskupljenja i ostalih vrsta mlečnih proizvoda za jedan do dva dinara.
U 'Imleku' ističu da su dugo odlagali poskupljenja iako su još pre nekoliko meseci uvećane cene energenata i sirovina.
Osim >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << domaćih proizvođača, kako navode trgovci, poskupeće neki mlečni proizvodi iz uvoza od tri do devet odsto, uglavnom voćni jogurti i sirevi.
Početkom maja poskupeli su, od tri do šest odsto, pojedini suvomesnati proizvodi, kao i neke vrste sokova, flaširanih voda i vina do pet procenata.
Krajem aprila najviše su, kako navode trgovci, poskupeli kućna i lična hemija i kozmetika, bejbi kozmetika, uglavnom sve iz uvoza, od četiri do 11 procenata.
U nekim trgovinama uvećane su cene i dzemova, meda i kečapa od sedam do 13 procenata.
Trgovci poskupljenja pravdaju novim cenovnicima dobavljača i proizvođača koji su podigli svoje cene zbog pada vrednosti dinara u odnosu na evro i poskupljenja sirovina.
Vlada Srbije donela je 30. decembra 2011. godine Uredbu o ograničenju marže na osnovne životne namirnice, sa rokom važenja šest meseci.
Uredbom o posebnim uslovima prometa određene robe ograničava se ukupna stopa marže na 10 procenata za pšenično brašno (tip 400 i 500), suncokretovo ulje, kravlje mleko i jogurt, šećer, sveže meso i slatkovodnu ribu.
Cene osnovnih životnih namirnica cene hleba, mesa, mleka, brašna, ulja i šećera do sada su bile stabilne, dok su jaja, posle uskršnjih praznika, krajem aprila u trgovinama pojeftinila od pet do 23 odsto i koštaju, u proseku, 130 do 180 dinara za pakovanje od 10 komada.
Izvor: B92
Tweet






