Izvor: B92, 03.Avg.2009, 16:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bankari najplaćeniji u Srbiji
Beograd -- Zaposleni u bankama i osiguravajućim kompanijama već duže nose titulu najplaćenijih u Srbiji. U junu su u proseku primili po 75.161 dinar, pišu "Novosti".
U odnosu na prosečnu platu u zemlji, koja je iznosila 31.768 dinara, to je dvostruko više.
Da primanja bankarabudu toliko velika najviše doprinosi to što je najveći broj banaka, čak njih 20, u stranom vlasništvu.
Predsednici i članovi izvršnih odbora, odnosno najuže rukovodstvo, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mesečno primaju po 10.000 evra i više, dok „sitniji" direktori u koverti dobiju od 2.000 do 4.000 evra. Ostali zaposleni s visokom stručnom spremom, zavisno od banke, mesečno zarade od 80.000, pa naviše.
Za bankare i nije čudo da imaju velike plate, s obzirom na prihode koje su ostvarili u prošloj godini i na cenu svojih usluga, tj. na visinu kamata, marže, provizija...
Bankarski sektor u Srbiji lane je, za razliku od svetskog, koji je uglavnom zabeležio gubitke, zaradio 32,3 milijarde dinara, ili 44,5 odsto više nego u 2007.
Prihodi 34 banke su iznosili 415,8 milijardi dinara, najviše od kamata i provizija, a rashodi 380,9 milijardi dinara.
Bankarski sektor Srbije je, prema podacima Narodne banke, krajem prošle godine imao 32.342 zaposlena. Najviše banaka je povećalo broj službenika, 21 banka, i to za 2.711, dok je kod 11 banaka zabeleženo smanjenje zaposlenih, a i ovde je uglavnom reč o prelascima.





