
Izvor: Politika, 11.Jul.2013, 19:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Delez” prodao biznis i u Crnoj Gori
Pre samo četiri meseca otuđeni i svi objekti u Albaniji, koji su do pre dve godine takođe bili deo „Delta maksi grupe”
Trgovinski lanac „Delez” prodao je svoje objekte u Crnoj Gori. Nekadašnji „Deltin” biznis u ovoj zemlji, koji je bio deo „Delta maksi grupe”, sada je u sastavu kompanije „Ekspo komerc”, a reč je o 25 prodajnih objekata „Maksija”, „Mini maksija” i „Tempa”.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << />
Kako kažu u „Delezu”, ove prodavnice su u toku 2012. godine ostvarile oko 50 miliona evra prihoda, a očekuje se da se transakcija završi u četvrtom kvartalu 2013. godine, što zavisi od dobijanja potrebnih dozvola. Što se tiče sume za koju je prodat ogranak „Deleza” u Crnoj Gori, ona nije javni podatak, a ovdašnjoj javnosti malo je poznato i ko je novi vlasnik ovih maloprodaja.
– „Ekspo” je distributer najvećih brendova robe široke potrošnje. „Delez” i „Ekspo” radiće uz dogovor o franšizingu i zadržaće „Maksi”, „Mini maksi” i „Tempo” kao imena radnji – navode u „Delezu”.
Zanimljivo je, međutim, da je „Delez” pre samo četiri meseca prodao i sve svoje objekte u Albaniji, koje je pre dve godine takođe kupio od „Delte”. Kako je „Politika” već pisala, tada je lanac tih trgovina u Crnoj Gori već poslovao nezadovoljavajuće pa je i njegov opstanak pod kapom beogradske centrale bio pod znakom pitanja. Sada, kako kažu upućeni, mogla bi da usledi prodaja ogranka u Bosni i Hercegovini. U „Delezu” to, međutim, demantuju.
– U ovom trenutku to nije u planu. Danas smo posvećeni ubrzanju našeg puta ka profitabilnosti u „Delezu Bosna i Hercegovina” – kažu.
Međutim, mnogo važnije od toga je pitanje zašto je „Delez” prodao ova dva lanca koje je pre dve godine kupio zajedno sa „Maksijem”, „Tempom” i svim ostalim maloprodajama u nekoliko zemalja regiona (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Bugarska, Albanija) i šta će se dešavati sa mrežom „Deleza” u Srbiji. Čim je belgijski lanac kupio „Delta maksi”, celu grupu je podelio. Pod centralu u Beogradu stavljeni su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, dok su Albanija i Bugarska izdvojene. Na kraju 2012. „Delez” grupa imala je 41 objekat u Bosni i Hercegovini, 43 u Bugarskoj, 363 u Srbiji, 25 u Crnoj Gori, 268 u Grčkoj i 193 u Rumuniji.
Što se Srbije tiče, prodaja dućana u Albaniji i Crnoj Gori, ne bi trebalo da utiče na poslovanje grupe. Za ovu godinu se ne precizira koliko će biti otvoreno novih objekata, ali kako su već rekli u briselskoj centrali „Deleza”, fokus će biti na poboljšanju uslova nabavke, renoviranju objekata i ostvarivanju daljih sinergija unutar same grupe. Jedan od najvećih projekata „Deleza” u Srbiji ove godine je izgradnja velikog distributivnog centra, koja je počela u Staroj Pazovi, u blizini Beograda.
Na kraju 2012. godine „Delez grupa” imala je 363 prodavnice u Srbiji i 10.860 zaposlenih.
Belgijska „Delez grupa” kupila je pre dve godine od „Delte” lanac „Delta maksi” za 932,5 miliona evra. Kako je ovaj trgovac već poslovao u Grčkoj i Rumuniji, kupovinom „Maksija” i preuzimanjem radnji u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Bugarskoj stvoreno je tržište sa oko 50 miliona ljudi.
S. Despotović
objavljeno: 11.07.2013.