Dan slovenske pismenosti i kulture i Dan Ćirila i Metodija

Izvor: Blic, 24.Maj.2016, 15:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dan slovenske pismenosti i kulture i Dan Ćirila i Metodija

U Karnegijevom holu Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" danas je obeleženo 90 godina od otvaranja nove zgrade Biblioteke i proslavljen Dan slovenske pismenosti i kulture i Dan Ćirila i Metodija.

Tom prilikom otvorena je izložba "Digitalna ćirilica" i premijerno predstavljen prvi digitalni lisni katalog u Srbiji, kao i "Magic Box", digitalna izložbena vitrina, kakvu imaju još samo biblioteke Harvarda i Oksforda.

Na interaktivnom ekranu te vitrine može >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se prelistati digitalizovano Četvorojevanđelje, kao i reprezentativni primerci građe koju biblioteka poseduje: stari ćirilski rukopisi, istorijske novine, fotografije i izbor iz knjiga izloženih u vitrinama.

Upravnik Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" prof. dr Aleksandar Jerkov sa ponosom je konstatovao da su za godinu dana, zahvaljujući velikom razumevanju države, pomoći stručnjaka i finih, pametnih ljudi, uspeli sa malom količinom sredstava i sa puno entuzijazma da naprave podvig - da vežu svoj digitalni centar, digitalnu biblioteku i uređaj za koji još nema imena u srpskom jeziku - "Magic Box".

- Ja sam profesor srpske književnosti 20. veka, mene zanima postmoderna i ja sam sve suprotno od onoga što gledate, ali dok mi, koji hoćemo savremenost, ne budemo pronašli način da komuniciramo sa svojom prošlošću, mi ćemo biti zbunjeni narod koji ne zna ni šta je imao ni šta treba da ima - ocenio je Jerkov.

On je podsetio da je pre 90 godina otvorena nova zgrada Univerzitetske biblioteke, dok je sama biblioteka pri Beogradskom univerzitetu osnovana osam decenija ranije.

Povodom Dana slovenske pismenosti i kulture, Jerkov je naglasio da u multikulturalnosti treba videti i bliskost, a ne samo najdrastičnije razlike i da vredi obnoviti zapostavljenu praksu obeležavanja Dana slovenske pismenosti kao opšti praznik svih Slovena.

Na izložbi "Digitalna ćirilica", pored odabranih knjiga o radu i značaju Ćirila i Metodija, predstavljeni su prevodi dela slovenskih književnosti na srpski jezik, objavljivanih od sredine 19. veka do početka Prvog svetskog rata, kao i kartice iz lisnog kataloga koje su digitalizovane kroz projekat "Izrada celovitog elektronskog kataloga Univerzitetske biblioteke".

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.