Oracle vs. Google: počela parnica veka

Izvor: B92, 17.Apr.2012, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oracle vs. Google: počela parnica veka

Dva IT „teškaša” započinju parnicu veka u kalifornijskoj sudnici: bitka između Googlea i Oraclea oko intelektualne svojine započela je u ponedeljak (16.4) uvodnim izlaganjima. Ulog je ni manje ni više nego budućnost Androida.

Oracle je tužio Google avgusta 2010. zbog korišćenja Jave, softverske platforme koju je Oracle dobio kupovinom Sun Microsystemsa početkom iste godine.

Java je besplatna za korišćenje, bez ikakvih dozviola, ali kada je Google >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << razvio svoj Android operativni sistem, koristio je dosta Sun Java API-ja (application programming interfaces).

Oracle je rekao da je to nedopustivo i tužio Google za sedam patenata koji su povezani sa Javom. Sudija Saveznog suda u San Francisku odbacio je većinu Oracleovih tužbi, ali je ostavio dva sporna patenta. Pošto pregovori između dve kompanije (u kojima su učestvovali izvršni direktori Leri Pejdž i Leri Elison) nisu urodili plodom, slučaj je završio na sudu.

Iako se trenutno vodi dosta parnica u vezi sa krađom patenata, Google-Oracle okršaj je drugačiji. Oracle tvrdi da je Google narušio njegova autorska prava sa Javom kao jezikom i da je stvaranjem delova Androida zasnovanih na Javi, Google kopirao sveobuhvatni Java API.

Google ovo ne poriče, međutim, kaže da nema ničeg nezakonitog u tome što je uradio i odgovara da API-ji i programski jezici ne bi trebalo da budu zaštićeni autorskim pravima.

Googleov argument je da su programski jezici samo sredstva koje koriste developeri softvera i ne treba da budu zaštićeni autorskim pravima, iako programi koji od toga nastanu treba da budu zaštićreni. Google tvrdi da Oracle pokušava da autorski zaštiti ideju a ne izraz - i da je to jedna od glavnih razlika šta može da bude zaštićeno a šta ne.

Oracle je u uvodoj reči rekao da bi API-ji trebalo da budu zaštićeni autorskim pravima jer su „originalni izrazi” u softveru i drugačije ne mogu biti zaštićeni.

Iako je suđenje zvanično počelo, još ima šansi da se slučaj završi vansudskim sporazumom, ali ulozi će biti prilično visoki kad dođe vreme za presudu.

Ako Oracle pobedi, to bi moglo da dovede do fundamentalnih promena na Androidu i da ga „rasprši” na hiljade nekompatibilnih delića.

Naravno, mnogo su veće šanse da će Google trijumfovati, čemu se nadaju i developeri.

„Bilo bi krajnje smešno pomisliti da bi korišćenje API-ja bilo kršenje prava intelektualne svojine za jednu otvorenu platformu”, kazao je nezavisni programer Malkom Barli za BBC. „To bi bilo isto kao da ste kupili muzički CD i odjednom neko hoće da vam naplati što slušate pesmu br. 10”.

Oracle traži oko milijardu dolara odštete.

Suđenje bi trebalo da traje najmanje osam nedelja.
Pogledaj vesti o: Android

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.