Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Nov.2011, 09:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štrajk upozorenja prosvetara
BEOGRAD -
Škole, članice Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), danas će organizovati jednodnevni štrajk upozorenja, zbog kašnjenja u isplati jubilarnih nagrada za zaposlene u osnovnim i srednjim školama.
Nastavnici, članovi Unije neće držati nastavu, a ukoliko nagrade ne budu isplaćene, u tom sindikatu razmišljaju i da đacima ne budu zaključene ocene u prvom polugodištu, ili da drugo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << polugodište ne počne na vreme.
"Ukoliko nagrade ne budu isplaćene, razmišljamo da nastavimo sukcesivno sa štrajkovima upozorenja, ili da ne završimo prvo polugodište ne zaključujući ocene ili, u dogovoru sa ostalim sindikatima, da ne započnemo drugo polugodište", rekao je ranije predsednik Unije Dragan Matijević. U Uniji je oko 700 škola, oko 40.000 članova i za jubilarne nagrade za blizu 25.000 ljudi država duguje 1,5 milijardu dinara, rekao je Matijević i pozvao članstvo na solidarnost u štrajku. Prema njegovim rečima, Ministarstvo prosvete i nauke i Vlada Srbije nisu ispoštovali Sporazum od 1. aprila, prebacujući "loptu" na lokalne samouprave, od kojih je većina siromašna.
Za 10 godina rada isplaćuje se polovina proseče plate, za 20 cela, a za 30-ogodišnji staž jedna i po plata.
U nekim lokalnim upravama jubilarne nagrade su isplaćene ili je procedura u toku, a ministar prosvete i nauke Žarko Obradović, smatrajući da nema razloga za štrajk, ranije je najavio da će grad Beograd od danas početi isplatu za 2009, 2010, i 2011. godinu.
Iz Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" ranije su najavili tužbe zbog neisplaćenih jubilarnih nagrada i mogućnost odlaganja početka drugog polugodišta.
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









