
Izvor: Politika, Tanjug, 31.Avg.2009, 23:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Malo kašnjenje plata nije razlog za štrajk
Problem viška zaposlenih biće rešen bez otpuštanja. - Od danas Internet je dostupan u svakoj školi u Srbiji
Pred prvo zvono u ovoj školskoj godini prosvetne radnike će možda obodriti tvrdnje ministra prosvete Žarka Obradovića – neće biti otpuštanja i biće plata. Ipak, mnogi su još zabrinuti zbog analize Svetske banke da bi trebalo ugasiti 11.000 odeljenja u Srbiji, a prema proceni Foruma beogradskih osnovnih škola, to znači otkaze za trećinu nastavnika. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Ministar Obradović u intervjuu „Politici” kategorički odbacuje tvrdnje da se na sastanku sa predstavnicima MMF-a, koji su izneli svoje viđenje stanja našeg obrazovnog sistema, razgovaralo o bilo kakvim brojkama, kao i da razgovori nisu imali naredbodavni ton.
– U javnosti se iznose tvrdnje koje uopšte nisu bile predmet razgovora. Nisu pominjane nikakve konkretne brojke, niti je rečeno da treba ukinuti toliko i toliko odeljenja. Mišljenje MMF-a je da ima više nastavnika u osnovnom obrazovanju nego što to standardi podrazumevaju, sa čime se i mi slažemo. Ostaje da se utvrdi koji je to broj. Do sada nisam iznosio u javnost nikakve brojke, to su činili drugi. Smatram da se problem viška zaposlenih može rešiti bez otpuštanja i to sam rekao i predstavnicima MMF-a – kaže ministar Obradović.
Prosvetni radnici najavili su štrajk, delom i zbog već uobičajenog letnjeg kašnjenja plata. Kako povratiti ugled profesiji nastavnika ako i onako male plate tokom letnjeg raspusta postanu još i neredovne?
Uzrok kašnjenja plata bio je tehničke prirode. Najbitnije je da je problem otklonjen i da je država ispunila svoje obaveze. Inače, smatram da kašnjenje plata od nekoliko dana nije ozbiljan razlog za štrajk. Prosvetni radnici mogu spokojno da se posvete poslu koji im predstoji – novca će biti, plate prosvetnih radnika neće se smanjivati, a mogući višak zaposlenih rešavaćemo bez otpuštanja.
Sa ugledom i autoritetom nastavnika verovatno su u vezi i scene nasilja u školama. Kako ga suzbiti?
Mi uveliko radimo na prevenciji nasilja u školama i to u saradnji sa ministarstvima rada i socijalne politike, omladine i sporta, unutrašnjih poslova, sa institutima, nevladinim organizacijama i sa Unicefom. Bez obzira što je broj pojedinačnih slučajeva nasilja mali u odnosu na ukupan broj od 1.815 škola u Srbiji, nijedan slučaj nasilja u školama ne treba prenebreći ili ostaviti po strani, već naprotiv, treba mu se posvetiti, kako se ubuduće ne bi ponovio.
Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je našem listu da ima lošiju komunikaciju sa Ministarstvom prosvete, nego sa MUP-om, koji inače važi za zatvorenu instituciju. Koji su razlozi za takve tvrdnje ombudsmana?
Ima stvari u kojima je zaštitnik građana u pravu i to ne sporim. Pitanje je koliko se veliki sistem, kao što je Ministarstvo prosvete, može objektivno oceniti na osnovu pojedinačnih slučajeva. U svakom slučaju, razgovarao sam sa Jankovićem kako da rešimo sporna pitanja.
Direktori škola u obavezi su da dostavljaju Ministarstvu detaljne izveštaje o uspehu učenika, ali javnost i dalje nema podatke o uspehu naših đaka na nivou Srbije. Zašto u 21. veku nemamo jedinstvenu bazu podataka o đacima?
Tačno je da takvu bazu podataka nemamo u punoj meri. Internet će od danas, zahvaljujući projektu koji smo sproveli zajedno sa Telekomom, biti dostupan u svakoj školi u Srbiji. Započeli smo i projekat sa Elektrotehničkim fakultetom na izradi jedinstvenog informacionog prosvetnog sistema.
J. Beoković
[objavljeno: 01/09/2009]
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika