“Rusija se mora vratiti na Balkan“

Izvor: Vesti-online.com, 20.Sep.2014, 17:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

“Rusija se mora vratiti na Balkan“

Direktor Ruskog instituta za strateška istraživanja Leonid Rešetnjikov poručio je da se Rusija mora vratiti na Balkan i širiti svoje prisustvo.

Balkan igra veoma bitnu ulogu: Leonid Rešetnjikov

 

On je naveo da ruski vojni eksperti smatraju da su na dnevnom redu SAD i NATO-a dva osnovna pitanja - Ukrajina i Irak, te da im je zbog toga važno da dominiraju u crnomorsko-mediteranskom regionu, na Balkanu i u Turskoj.

 

"Balkan, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << naravno, pogotovo u svetlu krize u Ukrajini i zbog nestabilne situacije na Bliskom Istoku, igra veoma veliku ulogu. A oni koji žele da iskoriste ukrajinsku krizu za jačanje svojih pozicija - SAD i NATO - na Balkanu već imaju solidan učinak", napominje Rešetnjikov.

 

On ističe da SAD u osnovi kontrolišu sve osnovne zemlje Balkanskog poluostrva - Rumuniju, Bugarsku i Grčku, prenosi portal "Fakti".

 

"Može se reći da se sve tri države nalaze u potpunoj zavisnosti od SAD. Ista je situacija i sa takozvanom 'državom Kosovo', pseudodržavom Makedonijom i pseudodržavom Crnom Gorom - sve su pod najmoćnijim mogućim uticajem, čak bih rekao pod otvorenim diktatom SAD", upozorava Rešetnjikov.

 

On je ocenio da Srbija zasad još igra "polunezavisnu" ulogu, ali da je njeno rukovodstvo pod najtežim mogućim pritiskom Zapada, koji ga ucjenjuje mogućnošću primanja/neprimanja u EU.

 

"Uostalom, ona postepeno počinje da popušta pod tim presingom", kaže Rešetnjikov i dodaje da je stanovništvo Bugarske, Grčke i Srbije u većini prijateljski raspoloženo prema Rusiji, ali da je problem u zavisnosti njihovih elita.

  Rusija kao humanitarna sila

 

On je istakao da u ovakvoj situaciji Rusija mora da se vrati na Balkan, pre svega, kao humanitarna sila i u ekonomskoj sferi, te da aktivno širi svoje prisustvo i tvrđe i usmerenije radi sa rukovodstvima tih zemalja.

 

"Ekonomski odnosi sa tim zemljama moraju uticati na političke odnose, a ne obrnuto. Projekat 'Južni tok' je veoma aktuelan u Bugarskoj i u Srbiji. Povoljan je za obe države. Međutim, bugarsko rukovodstvo ne izdržava pritisak SAD", ističe Rešetnjikov i dodaje da je teška perspektiva i pred srpskom ekonomijom.

 

Rešetnjikov je naglasio da je u zemljama Balkana potrebno sistemsko prisustvo Rusije, koja treba da podržava, pre svega, one snage koje nastupaju sa pozicija prijateljstva i saradnje sa Rusijom, a takvih ima.

 

Podsetivši da su na teritorijama balkanskih država već američke i NATO vojne baze, Rešetnjikov je istakao da rukovodstva tih zemalja moraju shvatati šta prisustvo tih baza znači u slučaju zaoštravanja konflikta, odnosno otpočinjanja vojnih dejstava.

"Prvo, udar po tim zemljama. Po Crnoj Gori, Bugarskoj, Rumuniji i Grčkoj. Udar sa strane Rusije! Mi, politikolozi, o tome otvoreno govorimo. Balkanske zemlje su mete na prvoj liniji", upozorava Rešetnjikov.
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.