Afera Pancir - glavni pretres: Javnost delom isključena

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Sep.2009, 19:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Afera "Pancir" - glavni pretres: Javnost delom isključena

ZRENJANIN - U Opštinskom sudu u Zrenjaninu, bez prisustva javnosti, počelo je suđenje Miletu Dragiću, vlasniku firme za proizvodnju vojne opreme, optuženom za zloupotrebu službenog položaja i za nezakonito držanje oružja. Dragić je optužen jula 2007-e zajedno sa bivšim ministrom odbrane Prvoslavom Davinićem u aferi nazvanoj "Pancir".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Na zahtev tužbe, sudsko veće odlučilo je da javnost bude isključena sa dela suđenja koje se odnosi na deo optužnice koji se odnosi na zloupotrebu ovlašćenja u privredi, dok je suđenje po tački dva, koje se odnosi na nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih naprava, javno.

Već objavljeni dokumenti

Javni tužilac Jovan Jovanović zatražio je da se sa suđenja isključi javnost jer, kako je naveo, sa dokumenata u sudskim spisima nisu skinute i oznake poverljivosti.

Odbrana Dragića, advokati Vladan Batić, Vladimir Horovic i Đorđe Kalanj usprotivili su se takvom predlogu napominjući da je i do sada javnost u potpunosti bila obaveštena o sadržini dokumenata.

Vladan Batić je naveo da su portparoli sudova, kao i ministar Mlađan Dinkić već izneli u javnost sadržinu ugovora koji je u ovom sudskom postupku označen kao vojna tajna.

"Aferu pancir ili pljačku veka pokrenuo je ministar Mlađan Dinkić kada je počeo obračun sa političkim neistomišljenicima i već je izneo sadržinu ugovora, a mi smo još ranije zatražili da se sa predmeta skine oznaka vojne tajne jer je logično da javnost bude upoznata sa tom 'pljačkom veka' zbog koje je okrivljeni stavljen na stub srama i pritvoren, a njegova firma ruinirana", rekao je u sudnici Batić.

Nije Dragić vojno lice

Kao još jedan od razloga zbog kojih javnost ne bi trebalo da bude isključena, odbrana je navela da se isti ugovor koji se nalazi i u ovim sudskim spisima nalazi u Trgovinskom sudu u Beogradu gde se vodi javan parnični postupak po tužbi Ministarstva odbrane.

Suđenje Dragiću razdvojeno je od postupka ostaloj trojici optuženih u aferi "pancir" jer se Vojno odeljenje Okružnog suda u Beogradu oglasilo funkcionalno i stvarno nenadležnim pošto Dragić nije vojno lice.

Mile Dragić negoduje zbog isključenja javnosti sa suđenja

Odmah po završetku suđenja, Dragić je sa članovima advokatskog tima organizovao konferenciju za novinare u Beogradu na kojoj je optužio tužilaštvo za mahinacije i za lažno predstavljanje činjenica. "Tužilaštvo odugovlači četiri godine dug proces protiv mene, kako bi se mojoj firmi nanela što veća šteta a već je preko 700 ljudi ostalo bez posla", kazao je Dragić ističući da su svi proizvodi koje je on prodavao vojsci bili nuđeni po cenama znatno nižim nego na svetskom tržištu.

On je takođe optužio ministra Mlađana Dinkića za izvrtanje činjenica u javnosti u vezi sa cenama vojne opreme koja je bila predmet spornih ugovora između Dragićeve firme i vojske, kao i za kreiranje "afere veka".

Zbog obrazloženja suda u Zrenjaninu da se javnost sa suđenja na zahtev tužilaštva isključuje zbog spisa u kojima mogu biti sadržane vojne i službene tajne, Dragić je izrazio negodovanje.

Prema Dragićevim rečima, to je kršenja njegovog ustavnog prava na javno suđenje, pošto, kako je naveo, danas na sudu nije predočen nijedan dokaz koji bi mogao da ima oznaku tajnosti.

Dragićev branilac Vladan Batić podsetio je da je odbrana proletos tražila od suda da se omogući video i audio snimanje suđenja, ističući da javnost mora da vidi koji dokazi protiv Dragića postoje, odnosno ne postoje, ali da je ne samo taj zahtev odbijen, već je i javnost onemogućena da prati tok suđenja.

Batić je podsetio da je Dragić optužen za krivično delo prevare u pokušaju jer je prema navodima optužnice pokušao da dovede u zabludu predstavnike vojske i proda im opremu po višim cenama. Tužilaštvo je već dva puta menjalo pravnu kvalifikaciju dela, od davanja mita, preko zloupotrebe službenog položaja do krivičnog dela prevara u pokušaju za koju je sada optužen, naveo je Batić objašnjavajući da ponuđač može da ponudi cenu koju hoće a da je na kupcu da je prihvati ili ne.

On je detaljno govorio o nikad realizovanim ugovorima koji su uzrok izbijanja afere "pancir", navodeći da su tvrdnje tužilaštva u potpunosti neosnovane i da će Dragićeva odbrana zatražiti veštačenje kako bi dokazala da nikakvih zloupotreba prilikom ponude robe nije bilo.

Dragić je uhapšen početkom septembra 2005. godine i u pritvoru je proveo dva meseca.

Na početku suđenja u Vojnom odeljenju Okružnog suda u Beogradu, u oktobru prošle godine, prema Dragiću je postupak razdvojen i prosleđen Opštinskom sudu u Zrenjaninu.

Prema stavu sudskog veća krivično delo po mestu izvršenja, kao i zbog toga što Dragić nema status vojnog lica, ni mesno ni funkcionalno ne spada u nadležnost Vojnog odeljenja Okružnog suda.

Inače, suđenje bivšem ministru odbrane SCG Prvoslavu Daviniću i dvojici oficira vojske SCG, Jovici Vučkoviću i Milunu Kokanoviću, zbog zloupotrebe službenog položaja danas je odloženo za sutra zbog sprečenosti predsednika sudskog veća Dragana Mirkovića.

Davinić, general-major Kokanović i pukovnik Vučković, optuženi su da su zloupotrebili službeni položaj sklapanjem ugovora štetnog po državu, vrednog 176 miliona evra, između firme za proizvodnju vojne opreme "Mile Dragić" i Vojske SCG 2005. godine.

Ugovori su potpisani 25. avgusta 2005. godine, ali ih je Savet ministara SCG poništio ubrzo po izbijanju afere.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.