
Izvor: B92, 03.Jun.2018, 16:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tajna pisma potvrdila: Slavni kompozitor bio je homoseksualac
Nežne i strastvene reči, koje opisuju skrivene emocije Petra Iljiča Čajkovskog, zabeležene su u pismima koja su dugo bila čuvana od očiju javnosti. Razlog? Slavnom kompozitoru su se dopadali muškarci.
Pisma, koja su nedavno prvi put objavljena u Engleskoj, a neka od njih prvi put u javnosti uopšte, otkrivaju detalje o intimnom životu kompozitora koje su ruski cenzori vešto skrivali.
U jednom od pisama, Čajkovski piše o mladom slugi "u kojeg je zaljubljeniji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << više nego ikada".
"Bože, kakvo anđeosko stvorenje. Toliko čeznem za time da budem njegov rob, njegova igračka, njegovo vlasništvo!", dodaje.
Marina Kostalevski, koautor novog izdanja i profesor ruskog jezika na Bard koledžu u Njujorku, navodi da je sadržaj pisama, za razliku od ruskih izdanja, ovaj put prenet u celosti.
"Dok je homoseksualnost Čajkovskog već dugo prihvaćena na zapadu, u Rusiji je i dalje predmet usijanih i ružnih javnih debata. Rusko izdanje tako, uprkos bogatstvu novih informacija, ostavlja prostora za sumnju o seksualnosti slavnog kompozitora", kaže Kostalevski.
Čajkovski u drugom pismu piše o susretu sa "mladićem zadivljujuće lepote".
"Nakon zajedničke šetnje, ponudio sam mu nešto novca, što je odbio. Radi to zbog ljubavi prema umetnosti i obožava muškarce s bradom", napisao je.
Kostalevski navodi da taj pasus do sada nije bio uključen ni u jedno izdanje objavljenih kompozitorovih pisama, piše Gardijan.
U ruskim izdanjima takođe je isključen još jedan pasus u kojem Čajkovski piše o svom homoseksualnom poznaniku:
"Petašenka je imao običaj da dođe s kriminalnom namerom da posmatra kadete, koji su se nalazili tačno prekoputa našeg prozora, ali sam činio sve da obeshrabrim ove kompromitujuće posete, i bio sam donekle uspešan u tome".
Pisma se danas nalaze u arhivu muzeja Čajkovskog u Klinu, gradu smeštenom severoistočko od Moskve, gde je kompozitor živeo od 1892, do svoje smrti naredne godine od kolere. Imao je 53. godine.
Među cenzurisanim pasusima nalaze se i oni u pismu koje je Čajkovski pisao svom bratu za vreme boravka u Italiji.
"Oko 9 časova osetio sam potrebu da izađem i prošetam. Grupa mladića, znaš koje vrste, pretpostavila je šta sam tražio, i nije htela da me ostavi na miru. Mamac koji su koristili da uhvate žrtvu (tj. mene) bilo je jedno predivno mlado biće. Morao sam da pružim žestok otpor, s obzirom na to da je mamac bio odličan. Ne znam da li su želeli da me ucenjuju, ili samo uzmu moj novac, ali nisam se dao", pisao je.
U drugom pismu piše o "mukama neodlučnosti":
"Moj sastanak bio je zakazan za ovo veče. Zaista gorko-slatka dilema! Konačno sam odlučio da odem. Proveo sam dva apsolutno divna sata u najromantičnijim okolnostima; Bio sam uplašen, bio sam uzbuđen, strahovao sam od najtišeg zvuka. Zagrljaji, poljupci, odličan stan... Nežan razgovor, kakvo uživanje!".
Čajkovski je ostavio više od 5.000 pisama, a novo izdanje, zvano "The Tchaikovsky Papers: Unlocking the Family Archive", sadrži pasuse koje je cenzurisao njegov brat i budući biograf Modest Iljič, kao i sadržaj koji su cenzurisali ostali ruski biografi.
Razgovori odražavaju skromnu i stidljivu prirodu Čajkovskog, kao i njegove svakodnevne nesigurnosti.
"Prošlo je mnogo godina pre nego što sam shvatio da sam, čak i kao kompozitor - jednostavno talentovana osoba, ne vanserijski fenomen", pisao je.