Otkrivena nova vrsta lava: Od njegovih zuba strahovala je cela prašuma

Izvor: B92, 02.Mar.2020, 11:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otkrivena nova vrsta lava: Od njegovih zuba strahovala je cela prašuma

Naučnici su otkrili novu vrstu takozvanog marsupijalnog lava koji je živeo pre 23 miliona godina u zabačenim delovima Australije. Drevni lav je bio veličine mačke, ali su njegovi zubi bili toliko jaki da je ulivao strah u kosti svim životinjama prašume u kojoj je živeo.

Reč je o vrsti po imenu lekaneleo ili skraćeno leo. Krvoločna mačka nekada je lutala Riverslijem, koji je sada centar svetske kulturne baštine.

Lekaneleo je jedan od najmanjih marsupijalnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << lavova. Poznat je po snažnim pretkutnjacima koji su mogli da probiju kost. Naučnici su verovali da je ova vrsta pripadala rodu priscileo roskellyae, ali su paleontolozi Ana Gilespi, Majkl Arčer i Suzan Hend otkrili da je reč o posebnoj vrsti.

Arčer kaže da su mali, ali snažni pretkutnjaci uticali da se lekaneleo razlikuje od ostalih vrsta marsupijalnog lava.

"Lekaneleo je jedan od najmanjih marsupijalnih lavova. Zapravo je bio veličine mačke. Imali su izvanredne, izdužene i vrlo oštre pretkutnjake. Ovo je najneobičnije prilagođavanje ili evolucija mesojeda sisara na planeti", objašnjava Arčer.

Životinje iz prašuma Kvinslenda plašile su se lekanelea uprkos njegovim dimenzijama. Ne zna se kako bi se sada snašao u divljini jer ne postoji nijedna vrsta koja mu je slična.

Živeo je u mirnoj prašumi na kojoj se danas nalazi suvo i snažno nisko rastinje Riversli. Arčer kaže da je prašuma nestala zbog globalnog zagrevanja i upozorio da će Australija ostati bez mnogih biljnih vrsta zbog klimatskih promena, prenosi Kliks pisanje Dejli mejla.

Riversli je posle poseta ser Dejvida Atenboroua postao najpoznatija lokacija fosila lokacija u Australiji. Na tom mestu se nalaze dobro očuvani ostaci životinja koje su živele pre 23 miliona godina, prenosi Sputnik.

Marsupijalni lavovi nisu usko povezani sa afričkim lavovima ili ugroženim azijskim lavom s podneblja Indije, jer su se razvili izolovani od ostatka sveta. Najpoznatija vrsta marsupijalnog lava je thylacoleo carnifex. Može da se sretne u prirodnjačkim muzejima i najveći je sisar mesojed koji je ikada postojao u Australiji. Prosečna težina iznosila je od 100 do 130 kilograma, a pojedini primerci dostizali su do 160 kilograma.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Otkriven drevni lav, bio strah i trepet prašuma

Izvor: Nezavisne Novine, 02.Mar.2020

Naučnici su otkrili novu vrstu takozvanog marsupijalnog lava koji je živio prije 23 miliona godina u zabačenim dijelovima Australije. Drevni lav je bio veličine mačke, ali su njegovi zubi bili toliko jaki da je ulivao strah svim životinjama prašume u kojoj je živio.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.